Kredyt samochodowy - na co zwrócić uwagę?

Krzysztof Jagielski
01.03.2021

Zdecydowałeś się kupić wymarzony samochód? Znalazłeś idealną ofertę na rynku i już nie możesz doczekać się przejażdżki nowym autem? Problemem może okazać się jedynie brak wystarczających funduszy na zakup pojazdu.

Jeśli brakuje Ci gotówki, możesz wziąć kredyt na samochód. Przy zachowaniu odpowiednich warunków i racjonalnym podejściu do tematu może to być najlepszy sposób na spełnienie motoryzacyjnego marzenia. 

Gdzie wziąć kredyt na samochód?

Wiele firm pośredniczących przy sprzedaży aut oferuje także kredyty na ich zakup. Jest to bardzo wygodne z punktu widzenia kupującego, jednak nie zawsze opłacalne. Instytucje finansowe, które związane są z dealerami samochodów lub sprzedawcami aut używanych nie znają Twojej historii kredytowej. Poza tym muszą zarobić na kredycie, dlatego możesz zostać zobligowany do założenia konta czy utrzymania karty kredytowej. Oczywiście wszystko będzie dodatkowym kosztem pożyczki.

Twoją historię kredytową doskonale zna bank, w którym prowadzisz konto osobiste. Zastanów się jednak nad tym, jaki zarobek dajesz bankowi. Często konto osobiste jest bezpłatne, dlatego finalnie generujesz jedynie koszty. Dopiero udzielenie Ci pożyczki pozwoli tej instytucji zarobić. Jeśli nie zauważysz tego w wysokim oprocentowaniu, z pewnością zapłacisz prowizję. Możesz zwrócić uwagę na sprawdzone instytucje finansowe z międzynarodowym kapitałem, takie jak Cofidis. Ich oferta na kredyt na samochód może okazać się konkurencyjna z uwagi na wielu klientów na całym świecie i brak kosztów związanych z dotychczasową obsługą Twojego konta bankowego.

Ostateczny koszt kredytu na samochód

Zanim wybierzesz jedną z firm, przejrzyj ofertę każdej z nich. Nie zajmie to wiele czasu, a z pewnością da Ci lepszy przegląd sytuacji. Może się okazać, że w jednej instytucji kredyt jest wysoko oprocentowany, a w innej za to pobierana jest prowizja. Weź też pod uwagę inne banki lub rozważ (o ile prowadzisz firmę) , czy nie bardziej opłacalne będzie wziąć samochód w leasing. 

Dlaczego tak istotne jest sprawdzenie różnych instytucji? Biorąc kredyt na samochód w różnych firmach możesz ponosić różne koszty. Wystarczy, że sięgniesz po dowolny kalkulator kredytowy i ocenisz kilka propozycji. Zakładając, że potrzebujesz 50 tysięcy złotych, a spłatę chcesz rozłożyć na pięć lat, wysokość  pojedynczejraty może wynosić od 1000 złotych, do nawet 1250 złotych. W pierwszym wariancie kredyt będzie kosztował Cię 10 tysięcy, z kolei w drugim to już 25 tysięcy. To może stanowić równowartość średniej klasy używanego samochodu. Sam odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie odłożyć na taki pojazd w pięć lat? 

Decydując się na kredyt na samochód rozważ także wkład własny. Z pewnością jakimś pojazdem obecnie się poruszasz i po zakupie nowego nie będzie Ci on już dłużej potrzebny. Jeśli sprzedasz go na rynku wtórnym, albo zostawisz w rozliczeniu przy zakupie nowego,  możesz uzyskać  kwotę, która będzie stanowiła twój wkład własny na nowy pojazd. Tym samym, będziesz potrzebował niższego kredytu. Biorąc pod uwagę kwoty podane w przykładzie powyżej, przy założeniu, że sprzedasz  dotychczas użytkowany pojazd za kwotę 10 tysięcy i decydując się na utrzymanie rat na podobnym poziomie, do spłaty kredytu będziesz potrzebował zaledwie 45 miesięcy, a nie wspomnianych 60. Z tego zestawienia łatwo można obliczyć, że w ten sposób zaoszczędzisz przynajmniej 5 tysięcy, czyli koszt tygodniowych wczasów dla dwóch osób.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.