Kredyt samochodowy – czy można dostać kredyt na używane auto?

Andrzej Winnicki
23.05.2019

Jednym z najczęściej kupowanych samochodów w Polsce są te używane. Decydując się na to, trzeba nie tylko dobrze sprawdzić pojazd, ale też pozyskać odpowiednie środki na jego zakup. Jak je jednak dostać? Czy możliwe jest otrzymanie kredytu samochodowego na auto używane?

Jak wybrać kredyt na samochód?

Chcąc kupić samochód, z pewnością pozyskanie odpowiednich na to funduszy będzie podstawą. Zazwyczaj auta używane są tańsze, jednak nie każdego stać na to, by kupić je za gotówkę i tutaj wkraczają do akcji kredyty. Najpopularniejszą ofertą banków z pewnością będą kredyty samochodowe, ale można także skorzystać z kredytu gotówkowego, który z założenia skierowany jest na dowolny cel. Wybór jednej albo drugiej opcji będzie jednak zależał od tego, jakie mamy możliwości finansowe, co będzie dla nas bardziej korzystne i wygodniejsze. Jednak jedno i drugie daje możliwość zakupienia auta używanego.

Kredyt samochodowy na auto używane – jakie wymagania?

Pierwszym, co kojarzy nam się z zakupem auta, jest kredyt samochodowy. Przeznaczony jest on jednak na konkretny cel i wówczas, gdy dokładnie wiemy, co chcemy kupić. Oczywiście wybór propozycji kredytowych z tym związanych jest duży i lepiej je przejrzeć wcześniej. Między innymi kredyt samochodowy również na zakup używanego auta można wybrać na Hotmoney.pl, zapoznając się z różnymi dostępnymi ofertami.

Jego uzyskanie wymaga jednak spełnienia licznych warunków, do których zalicza się określenie rodzaju pojazdu, jego wieku, przebiegu czy wartości. Bank będzie także oczekiwał przedstawienia dokumentów auta oraz jego ubezpieczenia. Jest przy tym więcej zachodu, ponieważ o wszystko musi zadbać sam kredytobiorca, a w przypadku aut używanych z komisów, kwestie dokumentacji bywają różne. Wymagania banku są też tutaj większe niż przy zakupie nowego auta prosto z salonu.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu używanego

Kredyt gotówkowy może być alternatywą dla kredytu samochodowego z kilku względów. Po pierwsze, nie jest to zobowiązanie finansowe o charakterze celowym to znaczy, że pożyczoną kwotę możemy wydać jak chcemy, nie tylko na zakup samochodu, ale też np. na akcesoria czy potrzebny do niego sprzęt. Nie ma też konieczności przedstawiania dokumentów pojazdu, co jest o tyle istotne, gdy jeszcze nie wiemy, jaki samochód chcemy kupić lub gdy jest on starszy niż ograniczenia stawiane przez bank. W każdym razie, otrzymanie kredytu gotówkowego na zakup samochodu używanego jest łatwiejsze i wygodniejsze pod wieloma względami, z tego też powodu częściej jest także wybierane przez kredytobiorców.

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy?

Wybór kredytu na zakup samochodu jest tak naprawdę tylko i wyłącznie kwestią indywidualną. Zarówno kredyt samochodowy, jak i kredyt gotówkowy daje możliwość kupna używanego auta, choć obie opcje obwarowane są innymi wymaganiami. W przypadku kredytu samochodowego są one wyższe, trudniej go dostać, ale za to jest on tańszy. Sprawdzi się także w momencie, gdy dokładnie wiemy, co chcemy kupić, a także korzystamy ze sprawdzonego komisu, dzięki czemu mamy wszystkie potrzebne dokumenty. Minusem może być to, że oprocentowanie takiego kredytu będzie wyższe niż przy zakupie auta prosto z salonu. Kredyt gotówkowy jest pod tym względem prostszym, choć może być też i droższym rozwiązaniem. Mimo wszystko nie ma konieczności przedstawiania wszystkich dokumentów i formalności są minimalne, co znacznie ułatwia załatwienie sprawy.

Obie możliwości są jak najbardziej realne, to jednak my jako kupujący powinniśmy zdecydować, która opcja najbardziej będzie nam pasować. Pomóc w tym może także porównanie dostępnych na rynku ofert kredytów samochodowych i gotówkowych.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.