Koniec silników benzynowych w Mondeo. Ford zaskakuje

Krzysztof Jagielski
26.11.2020

Nieoczekiwanie Ford poinformował, że wkrótce wycofa całą gamę jednostek benzynowych z modelu Mondeo. Fani tego popularnego samochodu, którzy rozważali zakup auta właśnie z silnikiem zasilanym benzyną, muszą się więc pospieszyć. Co Ford zaoferuje w zamian?

Akcent na hybrydę

Ford konsekwentnie rozwija własną technologię napędu hybrydowego i nie jest na tym polu rodzynkiem – inni producenci podążają dokładnie tą samą drogą. Różnica polega na tym, że większość firm motoryzacyjnych zastępuje hybrydami jednostki wysokoprężne. Ford natomiast wycofuje się z napędu benzynowego.

Decyzja Forda jest podyktowana z jednej strony koniecznością dalszego ograniczenia emisji CO2 w swojej flocie, a z drugiej rosnącą sprzedażą aut hybrydowych. Tylko w okresie od stycznia do lipca 2020 roku sprzedaż Mondeo z tym napędem wzrosła w Europie o 25 procent. Jeszcze lepsze dane napłynęły z Wielkiej Brytanii, gdzie na hybrydy decydowało się aż o połowę więcej klientów niż w analogicznym okresie roku 2019. A przypomnijmy, że mamy kryzys gospodarczy wywołany pandemią.

To początek zmian

Ford prawdopodobnie pójdzie za ciosem i po tym, jak wycofa jednostki benzynowe z Mondeo, następne w kolejce będą modele S-Max oraz Galaxy. Dodajmy również, że układ hybrydowy Forda składa się z dwulitrowego silnika benzynowego wspieranego silnikiem elektrycznym, generatorem i akumulatorem litowo-jonowym o pojemności 1,4 kWh.

Ford przewiduje, że do końca 2022 roku ponad połowę modeli w europejskiej ofercie będą stanowić pojazdy zelektryfikowane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.