Kompaktowy minivan: dobre propozycje dla rodziny

Antoni Kwapisz
02.11.2020

Wielka szkoda, że kompaktowe minivany powoli przechodzą do historii. Kolejni producenci z nich rezygnują, co jest efektem nastania mody na SUV-y – samochody efektowniejsze, ale znacznie mniej funkcjonalne. Kompaktowy minivan to idealne auto dla rodziny: dostatecznie pojemny, praktyczny, a przy tym nadal spokojnie sprawdzający się w zatłoczonym mieście. Na szczęście wciąż mamy ogromny wybór takich samochodów na rynku wtórnym. Które propozycje są szczególnie godne polecenia?

Ford C-Max

Nie jest może wzorem praktyczności, nie grzeszy też bardzo pojemnym bagażnikiem, za to powinien zostać wzięty pod uwagę przez ojców rodzin, którym zależy na znakomitym prowadzeniu i poczuciu choćby odrobiny frajdy z jazdy. C-Max to zapewnia. W gruncie rzeczy jest to taki napompowany Focus, a więc nie ma co liczyć na przestronne wnętrze. Będzie to dobra opcja raczej dla rodziny 2+1 lub 2+2.

Renault Scenic

Klasyk wśród kompaktowych minivanów, produkowany od kilkudziesięciu lat, ale ostatnia generacja zbyt mocno upodobniła ten samochód do SUV-a. Pomimo tego Scenic nadal może być rozważany w kategorii samochodu rodzinnego. Ma pojemny bagażnik (większy niż w C-Maxie), bardzo przyjemne wnętrze i piękną bryłę. W środku znajdziemy mnóstwo schowków, jednak zwracamy uwagę na to, że w ostatniej generacji z tyłu mamy już kanapę zamiast osobnych foteli. To może poważnie utrudnić montaż trzech fotelików dziecięcych.

Citroen C4 Picasso

Nazwa „Picasso” na dobre znika z oferty Citroena, ponieważ wygasła umowa, na mocy której koncern mógł się nią posługiwać. Używane C4 Picasso jest jednak znakomitym autem dla rodziny i jednym z najlepszych kompaktowych minivanów w historii motoryzacji. Super praktyczne wnętrze, olbrzymi bagażnik (zwłaszcza w wersji Grand), trzy niezależne fotele w drugim rzędzie (i każdy z mocowaniem ISOFIX!), ogromne przeszklenia sprawiające, że wnętrze wydaje się znacznie większe – to główne atuty tego modelu. Statecznym kierowcom polecamy zwłaszcza wersję z bardzo udanym silnikiem 1.2 PureTech.

Volkswagen Touran

Jeśli mielibyśmy wskazać idealny rodzinny minivan, to prawdopodobnie Touran byłby takim naturalnym wyborem. Nie zachwyca stylistyką, jest trochę klockowaty i do bólu poprawny, ale w tej klasie samochodów nie chodzi o ekstrawagancję, a o praktyczność i solidność. Pod tym względem Touran zjada całą konkurencję. Duży i ustawny bagażnik, bardzo przemyślane wnętrze, ogromny wybór jednostek napędowych, przyjemne prowadzenie, niezawodność – jest to propozycja zdecydowanie warta rozważenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.