Kiedy wymieniać olej w samochodzie?

Krzysztof Jagielski
05.05.2021

Wymiana oleju jest podstawową czynnością serwisową, jakiej należy dokonywać w każdym aucie. Nie wszyscy kierowcy stosują się jednak do dobrych praktyk w tym zakresie, czego efektem mogą być awarie silnika, pogorszenie osiągów czy podwyższone zużycie paliwa i samego oleju. Kiedy zatem trzeba wymieniać olej w samochodzie? Sprawdź w naszym poradniku.

Zaraz po zakupie auta z drugiej ręki

Jeśli kupujesz samochód z rynku wtórnego, to nigdy nie należy do końca ufać sprzedawcy. Nawet gdy zapewnia Cię on, że w aucie został niedawno wymieniony olej, to dla świętego spokoju lepiej będzie przeprowadzić tę czynność we własnym zakresie. Nie jest to duży koszt, a przynajmniej będziesz wiedział, na jakim oleju naprawdę pracuje silnik w Twoim samochodzie.

Zgodnie z zaleceniami producenta

Tutaj zasada jest prosta: jeśli producent samochodu zaleca wymianę oleju co 15 tysięcy kilometrów, to nigdy nie przekraczamy tego interwału. Dobrze jest nawet go nieco skrócić. Przestrzegamy natomiast przed modnymi w ostatnich latach zaleceniami serwisowymi long life, w ramach których producenci zapraszają właścicieli do serwisów co 30 tysięcy kilometrów. Tak długa eksploatacja silnika na oleju jest niewskazana i na pewno nie przysłuży się trwałości jednostki napędowej.

Po zimie

Niewielu kierowców wie, że wymiana oleju po zimie jest bardzo dobrym pomysłem – a już szczególnie wtedy, gdy auto było eksploatowane wyłącznie w mieście, na krótkich dystansach. Są to skrajnie niekorzystne warunki dla silnika, które wpływają także na znaczące pogorszenie właściwości oleju silnikowego. Dlatego niezależnie od interwału wymiany warto zainwestować w zalanie jednostki świeżym olejem po zimie, na przykład przy okazji wymiany opon na letnie.

Częściej, niż zaleca producent

Bywają sytuacje, kiedy rozsądny kierowca powinien wymieniać olej w silniku częściej, niż wynika to z zaleceń producenta. Wspomnieliśmy już o wymianie pozimowej, ale tak samo będzie w sytuacji, gdy auto pokonuje bardzo krótkie dystanse, w dodatku w warunkach miejskich. Mają one negatywny wpływ na jednostkę napędową, dlatego w celu wydłużenia trwałości silnika warto częściej wymieniać olej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.