Kiedy lepiej jest oddać samochód na złom niż szukać kupca?

Piotr Kowalczyk
23.02.2023

Sprzedaż samochodu to nie taka prosta sprawa. Zwłaszcza, jeśli auto jest stare, mocno sfatygowane i tym samym ma niską wartość. W takiej sytuacji warto już rozważyć opcję alternatywną, czyli oddać samochód na złom. Kiedy będzie to lepsze rozwiązanie niż szukanie kupca? Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Bardzo niska cena samochodu

Załóżmy, że jesteś w stanie uzyskać za swój samochód 700 złotych. Czy wiesz, że podobne pieniądze możesz dostać na skupie złomu? Części blacharskie czy elementy układu wydechowego bywają droższe niż samochód w całości. Odpadnie Ci również koszt publikowania ogłoszeń oraz odbierania telefonów od zainteresowanych nabywców. To może się opłacać.

Fatalny stan techniczny i blacharski

Jeśli samochód jest w dramatycznym stanie i doprowadzenie go do stanu używalności pochłonęłoby ogrom pieniędzy, to raczej trudno liczyć na to, że ktokolwiek skusi się na taką propozycję. I tak nie dostaniesz za to auto sensownej kwoty, dlatego dla świętego spokoju oddaj je na złom.

Auto jest niebezpieczne

Wiedząc o tym, że dalsza jazda tym samochodem może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników dróg, należy pilnie oddać auto do skupu złomu. Jego dalsza eksploatacja, tym bardziej przez kogoś nieświadomego stanu technicznego samochodu, to skrajna nieodpowiedzialność.

Kosztowne w usunięciu usterki

Jeśli wiesz, że w samochodzie są usterki wymagające pilnego usunięcia, natomiast koszt tych prac przekracza wartość pojazdu, to nawet nie myśl o tym, aby wsadzić kogoś na minę! Taki samochód należy po prostu zezłomować.

Brak czasu

Tutaj sprawa jest prosta. Jeśli musisz się pilnie pozbyć samochodu, ponieważ na przykład kończy się przegląd techniczny i ubezpieczenie OC, a kwestia pieniędzy jest drugorzędna, to oddaj auto do skupu złomu. Zaoszczędzisz sobie nerwów, czasu, a przy okazji nie będziesz musiał wysłuchiwać marudzenia potencjalnych nabywców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.