Kiedy jest najlepszy czas na zakup fabrycznie nowego samochodu?

Andrzej Winnicki
09.04.2021

Fabrycznie nowe auta nigdy nie sprzedawały się w naszym kraju wybitnie dobrze, co jest oczywiście związane z umiarkowanym poziomem zamożności polskiego społeczeństwa. Sytuację dilerów od zawsze ratowali głównie przedsiębiorcy. W ostatnich latach zaczęło się to jednak zmieniać i na zakup „nówki” z salonu decyduje się coraz więcej osób prywatnych. Jeśli sam od dłuższego czasu zastanawiasz się nad takim krokiem, to sprawdź, kiedy jest najlepszy moment na zakup fabrycznie nowego samochodu.

Końcówka roku

Wtedy ruszają wyprzedaże rocznika, dzięki czemu można zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od marki i modelu. Wyprzedaże rocznika zwykle zaczynają się w listopadzie i potrwają do wyczerpania puli dostępnych modeli. Jeśli więc nie przeszkadza Ci to, że będziesz od początku jeździć samochodem „o rok starszym”, to jest to świetna okazja.

Początek nowego roku

Nie wszystkie samochody z wyprzedaży rocznika znajdą nowych właścicieli przed końcem roku. Te, które będą wciąż dostępne w styczniu mogą zostać dodatkowo przecenione, co jest prawdziwą gratką dla łowców okazji. Pamiętaj natomiast, że wybór pojazdów będzie już mocno ograniczony.

Wczesna wiosna

Nie spieszy Ci się z zakupem fabrycznie nowego samochodu, a priorytetem jest uzyskanie jak najwyższego rabatu? Poczekaj do wczesnej wiosny. Na początku marca w salonach wciąż są dostępne pojedyncze egzemplarze samochodów z poprzedniego rocznika, których dilerzy po prostu muszą się pozbyć – są wówczas skłonni nawet zrezygnować z marży, byle tylko nie utrzymywać auta (często kupionego na kredyt obrotowy) i zrobić miejsce na nowe egzemplarze.

Wakacje

W środku sezonu wakacyjnego sprzedaż nowych samochodów tradycyjnie mocno spada, co jest związane z tym, że mało kto ma wtedy w głowie takie wydatki. Warto to wykorzystać i wynegocjować wysoki rabat w salonie. Zwłaszcza, że w wakacje trwają już ostatnie przygotowania do jesiennych premier nowych modeli, a te, które schodzą ze sceny i nie będą dłużej oferowane przez dilerów zawsze są mocno przeceniane.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.