Jest decyzja środowiskowa potrzebna do poszerzenia A2

Andrzej Winnicki
12.07.2021

Autostrada A2 na odcinku między Warszawą a Łodzią jest jedną z najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. Wynika to przede wszystkim z ogromnego natężenia ruchu. Nareszcie mamy dobrą informację dla kierowców – temat poszerzenia autostrady przyspieszy po niedawnym uzyskaniu pozytywnej decyzji środowiskowej.

Kiedy możemy się spodziewać poszerzenia autostrady A2?

Niestety to jeszcze trochę potrwa, ponieważ wydanie decyzji środowiskowej dopiero otworzyło drogę do rozpoczęcia postępowania przetargowego na wybór projektanta. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wstępnie szacuje, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i inwestycja będzie miała zapewnione finansowanie, to pierwsze prace ruszą jesienią 2023 roku. Ich zakończenie może nastąpić na przełomie 2025 i 2026 roku.

W ramach poszerzenia autostrady A2 kierowcy zyskają po jednym pasie w każdą stronę na odcinku między Warszawą a Łodzią, dokładnie do węzła Konotopa. Jest to bardzo oczekiwana przez kierowców inwestycja, która pozwoli usprawnić ruch na tej obleganej trasie i zmniejszyć ryzyko groźnych wypadków.

Drogowcy planują nie tylko poszerzenie autostrady, ale też wymianę oświetlenia na LED-owe oraz przebudowanie systemu kanalizacji deszczowej. Zapowiedziano również zwiększenie liczby miejsc postojowych na Miejsca Obsługi Podróżnych (popularnych MOP-ach).

Dodajmy również, że długofalowe plany dotyczące A2 są jeszcze ambitniejsze. Docelowo autostrada na odcinku od węzła Konotopa do węzła Pruszków ma mieć po cztery pasy ruchu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.