Jak zweryfikować faktyczny rok produkcji samochodu i nie dać się naciągnąć?

„Rok modelowy 2017, rok produkcji 2016” – takie budzące wątpliwości deklaracje można znaleźć w tysiącach ogłoszeń sprzedaży używanych samochodów. O co chodzi? To jasne: o pieniądze. Handlarze doskonale wiedzą, że rok produkcji pojazdu jest jednym z kluczowych elementów mających wpływ na jego cenę. Próbują więc wszelkimi sposobami ukryć stan faktyczny, np. podając nie datę produkcji, ale pierwszej rejestracji czy właśnie ten słynny już „rok modelowy”. Nieświadomy nabywca może dać się łatwo oszukać. Na szczęście istnieją sposoby, by bezbłędnie zweryfikować słowa sprzedawcy.

Rozkoduj numer VIN

To taki pewniak, który ostatecznie rozwieje wszelkie wątpliwości. Pod numerem VIN zakodowane są wszystkie istotne informacje na temat samochodu, w tym oczywiście data jego produkcji. W Internecie znajdziesz mnóstwo narzędzi do rozkodowywania numeru VIN – niektóre z nich są płatne, inne za darmo pozwalają uzyskać podstawowe dane, najczęściej łącznie z rokiem produkcji pojazdu. Poproś więc sprzedawcę o udostępnienie numeru VIN w celu zweryfikowania jego zapewnień.

Baza CEPIK

Jeśli samochód został wyprodukowany po 2014 roku i jest zarejestrowany w Polsce, to widnieje w bazie CEPIK. Gromadzi ona informacje na temat pojazdów poruszających się po polskich drogach, w tym o aktualnych badaniach technicznych oraz wszystkich właścicielach. Z bazy dowiesz się również, jaki jest rok produkcji samochodu oraz data jego pierwszej rejestracji. To niezawodny sposób na obalenie próby oszustwa.

Datę produkcji zdradzają niektóre elementy zewnętrzne

Jeśli z jakichś powodów nie możesz ustalić daty produkcji samochodu po numerze VIN lub w bazie CEPIK, musisz przeprowadzić własne „śledztwo”. Nie jest to szczególnie skomplikowane. Podstawa zasada brzmi: nie daj sobie wmówić, że rok produkcji potwierdzają daty na szybach. Znacznie lepszym tropem będą inne elementy zewnętrzne, w tym:

  • Reflektory i lampy tylne
  • Gumowe przewody pod maską
  • Plastiki w komorze silnikowej
  • Naklejki na elementach instalacji elektrycznej

Sprawdź plastiki i inne detale wnętrza

Ostatecznego potwierdzenia roku produkcji samochodu można poszukać we wnętrzu auta. Daty, czasami bardzo dokładne, są umieszczane chociażby na elementach plastikowych, jak zaślepka na klapie bagażnika czy korytko w podłokietniku.

Dodatkowo radzimy zajrzeć pod wykładzinę bagażnika, gdzie znajduje się np. zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego. Daty umieszczone na tych elementach muszą się pokrywać ze słowami sprzedawcy, w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochód jest starszy, niż deklaruje to obecny właściciel lub handlarz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.