Jak zdjąć naklejkę rejestracyjną z szyby czołowej?

Remigisz Szulc
27.11.2020

Tytułowe pytanie zadają sobie wszyscy nabywcy samochodu z drugiej ręki. Poprzedni właściciel miał obowiązek umieścić na szybie czołowej naklejkę rejestracyjną, której usunięcie nie jest niestety taką prostą sprawą. Niejeden kierowca stracił na to kilkadziesiąt minut, klnąc przy tym pod nosem i zastanawiając się, kto wymyślił ten przepis. Do sprawy lepiej podejść na chłodno, a właściwie – na ciepło. Z naszego poradnika dowiesz się, jak łatwo usunąć starą naklejkę rejestracyjną.

Przygotuj sobie suszarkę

Może być też opalarka, przy czym użycie suszarki do włosów będzie z pewnością bezpieczniejsze. Celem jest maksymalne podgrzanie naklejki, co spowoduje osłabienie właściwości kleju. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie i staraj się nie podgrzewać szyby w jednym miejscu – może to doprowadzić nawet do jej pęknięcia!

Po tym, jak już dostatecznie podgrzejesz naklejkę, szybko chwyć za nóż tapicerski i ostrożnie zacznij zeskrobywać niechciany element. Idealnie będzie zdjąć naklejkę w całości, ale jeśli się to nie uda, to spokojnie – za chwilę poprawisz swoje dzieło. Ważne, aby pozbyć się foliowej części naklejki.

Jak usunąć pozostałości kleju?

Niewielu osobom udaje się perfekcyjnie usunąć naklejkę rejestracyjną za pierwszym razem. W większości przypadków na szybie pozostają jeszcze ślady kleju, których oczywiście trzeba się pozbyć. Tutaj niezawodnym sposobem jest użycie zmywacza do paznokci – zawiera on acetylen, który rozpuszcza kleje, farby i lakiery. Z naklejką rejestracyjną też sobie poradzi.

Pamiętaj, aby przed zabraniem się do zmywania pozostałości kleju zabezpieczyć deskę rozdzielczą szmatką lub kawałkiem tektury – acetylen może odbarwić plastik i zostawić nieestetyczne ślady. Teraz wystarczy już tylko nasączyć wacik kosmetyczny i cierpliwie zmywać klej oraz ewentualne pozostałości nadruku ze starej naklejki.

Na sam koniec umyj jeszcze szybę od wewnątrz zwykłym płynem do okien, aby pozbyć się smug i śladów palców. To już wszystko. Teraz możesz nakleić nową naklejkę rejestracyjną, którą otrzymałeś w wydziale komunikacji.

Rada

Ten sam sposób zadziała przy usuwaniu starych winiet czy naklejek ekologicznych, które obowiązują np. w Niemczech.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.