Jak zaoszczędzić na paliwie? Wypróbuj kilka sprawdzonych sposobów

Mariusz Siwko
16.02.2022

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że eksploatacja samochodu nie jest tania. Jeśli mówimy o aucie dostawczym, to koszta te jeszcze znacząco rosną. Serwis, ubezpieczenie, naprawa bieżących usterek czy wymiana opon to jedynie wierzchołek góry lodowej aspektów, które sprawiają, że posiadanie samochodu to nic taniego. Na większości rzeczy nie warto oszczędzać, aczkolwiek jedną z nich, na którą można wydawać nieco mniej, jest paliwo. Istnieje kilka określonych sposobów, za których sprawą możliwe jest zachowanie odrobiny pieniędzy właśnie w tej kwestii. Co warto wiedzieć na ten temat?

Przewidywanie sytuacji na drodze

Samochody dostawcze najczęściej podróżują w dalekich trasach, aczkolwiek nieraz konieczne jest także wjechanie do miasta. To właśnie w takich miejscach, a szczególnie w godzinach szczytu, poruszanie się samochodem będzie wiązało się z największym spalaniem. Ciągłe przyspieszanie oraz hamowanie sprawia, że zbiornik paliwa pustoszeje w zastraszającym tempie. Jak tego unikać? Przede wszystkim warto skupić się na tym, aby unikać ciągłego wciskania pedału gazu do oporu oraz ostrego hamowania. Oczywiste jest to, że w niektórych wypadkach jest to konieczne, aczkolwiek takich momentów naprawdę nie ma wiele. Skrajny pośpiech w bardzo dużym stopniu przyczynia się do dużego zużycia paliwa, którego każdy z nas chce przecież uniknąć. 

Wyłączanie silnika w czasie postoju

Nieco nowsze samochody bardzo często wyposażone są w popularny system start/stop. Dzięki korzystania z takiego rozwiązania, w czasie poruszania się po mieście, możliwe jest zaoszczędzenie do nawet 0,5 litra paliwa na 100 kilometrów. Nie jest jednak tajemnicą, że wyłączanie silnika na postoju zawsze ma sens. Każdy samochód, który wyposażony jest w system start/stop, jest w odpowiedni sposób do tego przystosowany. Co robić, jeśli poruszasz się wyłącznie starszym samochodem? W takim wypadku warto samodzielnie gasić oraz uruchamiać silnik. Oczywiście, jeśli postój ma trwać 30 czy 60 sekund, nie warto tego robić. Jeśli jednak na przykład czekasz, aż przejedzie pociąg przed przejazdem kolejowym, warto pamiętać o tej zasadzie.

Opony 

Wiele osób oszczędzających na oponach, narzeka na spore spalanie swojego samochodu. Może to być spowodowane tym, że to właśnie one w dużej mierze wpływają na ten aspekt. Jakość, rozmiar oraz typ ogumienia, to wszystko ma bardzo duże znaczenie, aczkolwiek najważniejsze jest ciśnienie. Wraz z jego spadkiem, będzie rosło zużycie paliwa. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby stale je kontrolować. W przeciwnym razie narazisz się na spore zużycie paliwa, a przecież można tego uniknąć w taki łatwy sposób.

Powiększony zbiornik paliwa

Ostatni sposób na zaoszczędzenie na paliwie może wydawać się dość nietypowy, ale jest naprawdę warty uwagi. Dodatkowy zbiornik paliwa to rozwiązanie, które okazuje się idealną propozycją dla wszystkich kierowców samochodów dostawczych jeżdżących w dalekie trasy. Poza granicami Polski, a nawet w samym kraju, ceny paliwa przy autostradach mogą być po prostu ogromne. Wiele osób może stwierdzić, że nie da się tego uniknąć. Prawda jest jednak taka, że powiększony zbiornik paliwa sprawi, że możliwe będzie jednokrotne zatankowanie na bardzo długą trasę. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.