Jak zabezpieczyć samochód przed zimą

Mariusz Siwko
10.02.2021

Zima nam w tym roku nie odpuszcza. Mróz, śnieg, gołoledź. Wszystkie te czynniki powodują, że samochód bardziej się niszczy, więcej pali. Obecna pogoda ma destruktywny wpływ na karoserię i układ hamulcowy. Często kierowcy mają problem z zapłonem.

Zima nam w tym roku nie odpuszcza. Mróz, śnieg, gołoledź. Wszystkie te czynniki powodują, że samochód bardziej się niszczy, więcej pali. Obecna pogoda ma destruktywny wpływ na karoserię i układ hamulcowy. Często kierowcy mają problem z zapłonem.

Szczególnie w zimie należy zadbać o samochód. Niektóre elementy powinny zostać przed mrozem zabezpieczone, nasmarowane i oczyszczone. Dotyczy to zwłaszcza układu elektryki, hamulcowego, napędowego. Brak odpowiedniego zabezpieczenia nie tylko prowadzi do korozji i zniszczenia poszczególnych elementów, ale również w dalszej konsekwencji może doprowadzić do wypadku.

Przed zimą warto więc zabrać auto do warsztatu, mechanika lub stacji diagnostycznej, która sprawdzi wszystkie układy i podpowie co mamy do wykonania przed zimą.

Oczywiście w zaufanym warsztacie czy u mechanika od razu możemy wykonać konieczne naprawy. Coroczny przegląd samochodu przypomina nam z kolei, że samochód, podobnie jak wszystko co użytkujemy, zużywa się i wymaga stosownej opieki. Diagności twierdzą, że często spotykają się z negatywną reakcją na zgłaszane usterki. Właściciele pojazdów są poirytowani faktem, że muszą coś naprawić lub zabezpieczyć bo wiąże się to z kosztami i koniecznością pozostawienia pojazdu w warsztacie.

Niestety brak zabezpieczeń i napraw w najlepszym przypadku może zaowocować tym, ze samochód któregoś pięknego dnia odmówi nam posłuszeństwa. W najgorszym, możemy spowodować wypadek i wówczas poniesiemy znacznie większe koszty oraz być może nawet spowodujemy czyjś uszczerbek na zdrowiu. Należy pamiętać, ze diagności czy mechanicy są po naszej stronie.

Drugi punkt widzenia prezentują użytkownicy pojazdów, którzy również spotkali się z naciąganiem ze strony mechaników, który zalecają wymianę lub naprawę czegoś czego nie musimy robić.

Dlatego zalecamy wizytę w autoryzowanej i polecanej stacji diagnostycznej np. www.skpautometr.waw.pl gdzie otrzymamy rzetelną informację, co mamy do zrobienia i co wymaga natychmiastowego zrobienia a co może poczekać. Wówczas jedziemy do warsztatu z konkretnymi wytycznymi. Oczywiście nie mamy wpływu na to, jak zostanie coś naprawione, więc i warsztat powinien być zaufany. Tu warto skorzystać z polecanych warsztatów lub autoryzowanych serwisów danej marki samochodu.

Pamiętajmy, że sprawny samochód jest podstawą bezpieczeństwa na drodze. Zarówno my jak i inni uczestnicy ruchu mogą czuć się wówczas bezpieczniej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.