Jak wycenić swój samochód, by nie czekać na kupca miesiącami?

Magdalena Siwko
11.04.2019

Decyzja zapadła: sprzedajesz samochód. Łatwo powiedzieć, ale w dzisiejszych czasach znacznie trudniej zrobić. Wszystko przez to, że polski rynek został dosłownie zalany używanymi pojazdami zza Odry. Potencjalni nabywcy mają więc w czym wybierać i jeśli Twoje auto nie jest jakimś wyjątkowym egzemplarzem, to raczej nie spodziewaj się zmasowanych telefonów. Aby zwiększyć swoje szanse na szybką sprzedaż, musisz przede wszystkim realnie wycenić swój samochód. Jak to zrobić? Oto kilka podstawowych zasad.

Najpierw zbadaj rynek

Nie jesteś w stanie rzetelnie wycenić auta, jeśli nie znasz sytuacji rynkowej. Tutaj z pomocą przyjdą Ci oczywiście popularne portale ogłoszeniowe, jak Allegro, OLX czy Otomoto. Sprawdź, jakie są średnie ceny identycznych lub bardzo podobnych egzemplarzy. Weź pod uwagę kluczowe parametry, czyli: rocznik, przebieg, wersję silnikową oraz wersję wyposażeniową.

Pamiętaj!

Nie sugeruj się nigdy najwyższymi cenami. Często jest tak, że właściciele przeceniają swoje auta i później bardzo długo czekają na nabywców.

Nie kieruj się emocjami

To oczywiste, że czujesz jakąś więź emocjonalną ze swoim samochodem. Wyceniając auto musisz jednak o tym zapomnieć. Dla potencjalnych nabywców nie ma żadnego znaczenia to, że samochód służył Ci wiernie przez ileś lat, że zwiedziłeś nim pół Europy, że klęcząc przy jego masce oświadczyłeś się żonie. Liczy się wyłącznie stan techniczny i wizualny auta.

Gdy liczy się czas, trzeba obniżyć cenę

Podstawowym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedź, jest to, na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli na szybkiej sprzedaży, bo np. masz już na oku inny samochód, to obniż cenę i zaakceptuj lekką stratę.

Jeśli jednak masz czas, nie musisz się wcale pozbywać tego auta i chcesz uzyskać za nie bardzo dobre pieniądze, to możesz śmiało poeksperymentować z nieco zawyżoną ceną. Pamiętaj również, że zbyt niska cena jest podejrzana dla nabywców i może sugerować, że z samochodem jest coś nie tak.

Uzasadnij wyższą cenę!

Jeśli uważasz, że Twój egzemplarz jest rzeczywiście wyjątkowy i zasługuje na wystawienie go na sprzedaż za relatywnie wysoką cenę, to musisz to jakoś sensownie uzasadnić. Nie brakuje osób, które chętnie zapłacą więcej, ale tylko pod warunkiem, że:

  • Samochód jest bezwypadkowy
  • Ma pewną, potwierdzoną dokumentami historię serwisową
  • Występuje w poszukiwanej wersji wyposażenia lub silnikowej
  • Ma udokumentowany i niski przebieg

W przypadku, gdy Twoje auto spełnia jeden z tych warunków (a najlepiej wszystkie z nich), możesz domagać się ponadprzeciętnej ceny i nadal mieć szansę na szybką sprzedaż.

Artykuł opracowany przy współpracy z https://autoskupwarszawa-flotyodfirm.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.