Jak wybrać dobry zakład montujący instalacje LPG?

Krzysztof Jagielski
13.05.2020

Jazda na gazie jest przynajmniej o połowę tańsza niż na benzynie. To dostateczny powód, aby poważnie wziąć pod uwagę montaż instalacji. Takiej przeróbki można dokonać w większości samochodów, jednak to, czy właściciel nie będzie mieć później wiecznych problemów z silnikiem i elektroniką, w głównej mierze zależy od jakości montażu. W tym poradniku podpowiadamy, jak wybrać dobry zakład montujący instalacje LPG i na co zwrócić uwagę przed postawieniem na konkretnego „gazownika”.

Schludność warsztatu

Niby drobiazg, ale przyjemnie jest oddać swój samochód w ręce instalatorów, którzy pracują w dobrych warunkach i dbają o swoje stanowiska. Zadbany, odpowiednio wyposażony warsztat świadczy o tym, że właściciel inwestuje w firmę i ma z czego to robić – prawdopodobnie więc nie narzeka na brak klientów.

Odległe terminy

To zawsze bardzo dobry trop. Jeśli zakład montujący instalacje LPG proponuje wykonanie usługi z dnia na dzień, zwłaszcza w tzw. sezonie (wiosna i okres przedwakacyjny), to raczej nie cieszy się dużą popularnością wśród kierowców. Odległe terminy świadczą natomiast o tym, że mamy do czynienia z fachowcami, a sam zakład jest oblegany.

Autoryzacja na popularne instalacje

To bardzo ważny element, który warto wziąć pod uwagę. Im więcej autoryzacji (np. BRC, Zenit, STAG, Lovato itd.) posiada zakład, tym większe prawdopodobieństwo, że trafiliśmy na ekspertów. Firmy produkujące instalacje gazowe nie przyznają autoryzacji byle komu – jej uzyskanie wymaga m.in. wzięcia udziału w szkoleniu technicznym. Dobrze byłoby, aby zakład nie ograniczał się tylko do jednego typu instalacji, ale mógł zaoferować klientowi rozwiązania różnych firm, w zależności od tego, które jest najbardziej polecane do danego silnika.

Szczegółowy opis zestawu

Właściciel zakładu instalującego LPG do samochodów powinien przedstawić klientowi szczegółową ofertę i przede wszystkim umieć wyjaśnić, dlaczego proponuje takie, a nie inne podzespoły. Nie można zadowolić się frazesem, że „to włoska, najlepsza instalacja”, bo to właściwie nic nie mówi. Zakład musi określić, jaką jednostkę sterującą planuje zamontować, jakie poleca wtryskiwacze, reduktor etc.

Opinie o zakładzie montującym LPG

Na opinie zamieszczane w Internecie trzeba oczywiście uważać, bo część z nich może być efektem działań marketingowych, część natomiast pochodzić od nieuczciwej konkurencji. Na pewno warto zajrzeć do wizytówki Google danego zakładu, gdzie pole do nadużyć jest jednak mniejsze. Jeśli zakład posiada świetne recenzje, które w dodatku brzmią wiarygodnie (nie są przesadzone), to warto wziąć jego usługę pod uwagę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.