Jak usunąć odór papierosów przed sprzedażą samochodu?

Mariusz Siwko
05.06.2024

Palenie papierosów w samochodzie to bardzo zły nawyk, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale też z uwagi na fakt, iż niezwykle trudno jest później pozbyć się odoru z wnętrza pojazdu. Tymczasem przyjdzie moment, w którym właściciel zdecyduje się na sprzedaż auta. Nieprzyjemny zapach papierosów oczywiście zniechęci wielu potencjalnych nabywców, dlatego po prostu trzeba coś z tym zrobić. Oto kilka wskazówek.

Dokładne czyszczenie wnętrza

Zacznij od odkurzenia siedzeń, dywaników, podłogi i bagażnika. Następnie wyczyść tapicerkę i dywaniki za pomocą ekstraktora parowego lub wynajmij profesjonalną firmę czyszczącą. Możesz też użyć specjalistycznych środków do czyszczenia tapicerki samochodowej.

Przetrzyj wszystkie twarde powierzchnie wewnątrz samochodu, używając środka czyszczącego lub roztworu wody z octem, który zminimalizuje odór tytoniu.

Wietrzenie samochodu

Przed planowaną wizytą zainteresowanego nabywcy pozostaw samochód z otwartymi oknami i drzwiami na kilka godzin w dobrze wentylowanym miejscu, aby umożliwić wywietrzenie się zapachów.

Zastosuj pochłaniacz zapachów

Dobre efekty przynosi zastosowanie węgla aktywnego, który wystarczy umieścić w samochodzie w miseczce i zostawić na kilka godzin. Podobnych rezultatów możesz się spodziewać po użyciu sody oczyszczonej, którą posypujemy dywaniki i tapicerowaną podłogę, a po kilku godzinach dokładnie odkurzaczy.

Ozonowanie wnętrza

Jeśli odór jest bardzo wyraźny i niemożliwy do zamaskowania domowymi sposobami, to rozważ wynajęcie profesjonalistów do przeprowadzenia ozonowania samochodu. Ozonowanie to proces, w którym ozon (silny gaz utleniający) neutralizuje zapachy, zabijając bakterie i molekuły odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod na trwałe usunięcie zapachu dymu papierosowego, na którą warto się zdecydować chcąc szybciej sprzedać auto i uzyskać za nie satysfakcjonującą cenę.

Po dokładnym czyszczeniu i wietrzeniu, możesz zastosować odświeżacze powietrza, aby nadać wnętrzu przyjemniejszy zapach. Wybierz neutralne zapachy, które nie będą zbyt intensywne i drażniące.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie