Jak szybko usunąć drobne rysy z lakieru?

Marek Szydełko
27.02.2023

Porysowany lakier to zmora niejednego właściciela samochodu. Takich uszkodzeń trudno jest uniknąć w czasie codziennej eksploatacji pojazdu. Na szczęście z drobnymi rysami można sobie poradzić bez pomocy lakiernika czy studia detailingowego. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie instrukcję krok po kroku.

Krok 1: dobierz odpowiednią pastę polerską

Wybór past polerskich jest ogromny. Można znaleźć produkty za kilka, kilkanaście, jak i kilkadziesiąt złotych za tubkę. Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości pasty. Poszukaj opinii o poszczególnych produktach na forach motoryzacyjnych lub zapytaj o polecaną pastę swojego lakiernika.

Krok 2: przygotowanie lakieru

Lakier przed polerowaniem musi być idealnie czysty, dlatego zaczynamy od dokładnego umycia karoserii, a następnie jej osuszenia. Przy okazji możesz usunąć trudne zabrudzenia, na przykład z asfaltu – przyda się do tego specjalna glinka.

Krok 3: nałóż pastę ręcznie

Ważne jest, aby nie nakładać pasty mechanicznie, ponieważ możesz zabrudzić te elementy nadwozia, których nie chcesz polerować. Wyciśnij niewielką ilość pasty z tubki na szmatkę lub prosto na karoserię.

Krok 4: polerowanie

Polerować można zarówno ręcznie, jak i mechanicznie. Polecamy to drugie rozwiązanie – efekt będzie lepszy i mniej się zmęczysz. Kup specjalne pady polerskie mocowane na rzep do przystawki do wkrętarki lub wiertarki. Możesz również użyć specjalnej polerki, jednak jej zakup nie jest konieczny. Poleruj do momentu, aż cała pasta zniknie, a wraz z nią rysa.

Krok 5: wykończenie

Do wykończenia użyj miękkiej ścierki z mikrofibry. Ręcznie poleruj lakier w miejscu uszkodzenia aż do osiągnięcia efektu lustra. Oceń efekt swojej pracy i w razie potrzeby powtórz całą procedurę, ewentualnie używając innej pasty lub mleczka koloryzującego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie