Jak przygotować opony do długiego przechowywania?

Antoni Kwapisz
23.08.2023

Pomimo rosnącej popularności opon wielosezonowych, wciąż większość kierowców w Polsce preferuje posiadanie dwóch kompletów ogumienia. Decydując się na sezonową wymianę opon trzeba oczywiście rozwiązać problem ich przechowywania – zarówno opony zimowe, jak i letnie muszą być magazynowane nawet przez pół roku. Mając własny garaż czy piwnicę warto znaleźć miejsce dla drugiego kompletu ogumienia, pamiętając przy tym o prawidłowym przygotowaniu opon do długiego przechowywania. Oto kilka wskazówek.

Dokładnie umyj opony

Od tego zawsze trzeba zacząć. Niezależnie, czy mówimy o oponach zimowych czy letnich, ogumienie wymaga dokładnego umycia po sezonie, a następnie wysuszenia. Nigdy nie wkładaj mokrych opon do foliowych worków.

Zabezpiecz gumę

Choć opony wykonuje się z wysokiej jakości mieszanki gumowej, to i tak jest to materiał, który stopniowo ulega degradacji i wulkanizacji. Aby spowolnić ten proces warto stosować środki do zabezpieczania gumy – zwłaszcza planując przechowywać opony przez wiele miesięcy.

Takie środki kupisz w każdym sklepie motoryzacyjnym i oczywiście w Internecie. Występują pod nazwami „czernidło”, „dressing”, „żel do opon” itd. Ich zadaniem jest nie tylko nabłyszczenie gumy, ale też jej ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego oraz skrajnych temperatur.

Odpowiednie ułożenie opon

Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby magazynujące opony we własnym zakresie jest składowanie ich w pozycji leżącej, a tym bardziej na stosie. Można to robić, ale tylko w przypadku całych kół. Same opony przechowujemy w pozycji stojącej, najlepiej na specjalnym regale, dbając o to, aby co 2-3 tygodnie obrócić każdą z opon – dzięki temu unikniemy ryzyka odkształcenia się gumy w jednym, stale obciążonym miejscu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie