Jak przygotować drugi komplet kół do przechowywania poza sezonem?

Marek Szydełko
24.04.2023

Dwa komplety kół to bardzo wygodne rozwiązanie. Umożliwia samodzielną zmianę ogumienia w zależności od sezonu, unikając tym samym nie tylko kosztów, ale też kolejek do wulkanizatora. Mając dwa komplety kół zadbaj o ich prawidłowe przechowywanie poza sezonem. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

W jakiej pozycji przechowywać koła?

Całe koła najlepiej jest układać na stos, w pozycji leżącej, co gwarantuje, że opony się nie odkształcą. Dodatkowo radzimy raz na jakiś czas zamienić koła miejscami, przekładając ostatnią na szczyt stosu itd.

Dokładne mycie kół po zdjęciu ich z samochodu

Wielu kierowców popełnia zasadniczy błąd polegający na tym, że chowają np. do worków koła świeżo zdjęte z samochodu, bez ich czyszczenia i dokładnego umycia. Jest to spore niedopatrzenie, szczególnie w przypadku kół zimowych, które przez to są narażone na utlenianie (stara sól, brud, piasek etc.).

Przed schowaniem kół zadbaj o ich umycie – użyj specjalnego środka do felg, wyszoruj opony i dokładnie spłucz cały brud, a następnie zostaw koła do wyschnięcia.

Zabezpieczenie opon

Przed zimą lub latem warto również zadbać o opony, które po kilku miesiącach leżakowania mogą nawet popękać – szczególnie, jeśli będą wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Aby temu zapobiec użyj specjalnego środka do zabezpieczania opon, tzw. dressingu w formie żelu.

Znajdź odpowiednie miejsce do przechowywania drugiego kompletu kół

Idealnie nadaje się do tego garaż, ale może to być też domek gospodarczy czy strych. Ważne jest tylko to, aby koła nie były narażone na gwałtowne zmiany temperatur, bezpośredni kontakt z wodą oraz padanie promieni słonecznych. Dobrym pomysłem będzie również zapakowanie ich w worki, gdzie spokojnie przeczekają do wiosny/późnej jesieni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie