Jak przedłużyć sprawność sprzęgła w samochodzie? Proste zasady

Andrzej Winnicki
17.12.2020

Sprzęgło jest newralgicznym elementem pojazdu, dzięki któremu możliwe jest zmienianie przełożeń. Ten podzespół powinien znieść bardzo trudne warunki eksploatacji i posłużyć przez wiele lat, choć znane są przypadki przedwczesnego zużycia się sprzęgła. Jego wymiana, nawet na regenerowane, jest bardzo kosztowna, stąd rozsądnie będzie stosować się do kilku prostych zasad, dzięki którym można realnie przedłużyć sprawność sprzęgła. Sprawdź je w naszym poradniku.

Hamowanie silnikiem

Jest nie tylko dobre dla sprzęgła, ale również pozwala oszczędzać paliwo, opony i hamulce. Hamowanie silnikiem to podstawowy nawyk, jaki powinien w sobie wyrobić każdy kierowca. Przewidując sytuację na drodze można bez żadnego problemu wytracić prędkość bez dotykania pedału hamulca. Im rzadziej naciskasz na pedał sprzęgła, tym dłużej Ci ono posłuży.

Z górki nigdy na luzie

Dawniej obowiązywała zasada, że jadąc z górki wrzucamy luz, by oszczędzać paliwo. W przypadku współczesnych samochodów z wtryskiem paliwa to się natomiast kompletnie nie opłaca, nie wspominając już o tym, że może być niebezpieczne (nie możesz szybko zareagować na gwałtowną sytuację na drodze). W dodatku jazda na luzie fatalnie odbija się na kondycji sprzęgła, dlatego lepiej nigdy tego nie rób.

Na postoju wrzucamy na luz

Jedyną sytuacją, w której zasadne jest wrzucenie biegu neutralnego, jest postój przy włączonym silniku, np. na światłach czy w korku. Wówczas wrzucamy luz i nie dotykamy już pedału sprzęgła.

Nie wciskaj pedału sprzęgła, gdy nie ma takiej potrzeby

Wielu kierowców ma tendencję do ciągłego trzymania stopy na pedale sprzęgła. Tymczasem nawet delikatne dociskanie tego elementu powoduje, że sprzęgło szybciej się zużywa – zwłaszcza, gdy samochód jest w ruchu. Ponadto nie ma żadnego sensu stać na światłach czy w korku z pedałem sprzęgła w podłodze i wrzuconym biegiem. Jak wspomnieliśmy wcześniej: w takich przypadkach zawsze wrzucamy na luz i zaciągamy hamulec ręczny.

Delikatne ruszanie

Sprzęgło jest elementem, który wyjątkowo „lubi” delikatne traktowanie. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie ruszać spod świateł z piskiem opon i za chwilę gwałtownie hamować. Normalny, przewidywalny, dynamiczny styl jazdy będzie tutaj najlepszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.