Jak dobrze wybrać opony? Poznaj praktyczne wskazówki!

Marek Szydełko
28.04.2020

Opony to jeden z tych elementów auta, które wymieniamy stosunkowo często i regularnie. Aby to jednak robić, powinniśmy mieć wiedzę, jak opony wybierać – w końcu to one odpowiadają za to, jak samochód będzie zachowywał się na drodze w różnych warunkach pogodowych, co w końcu tak bardzo wpływa na bezpieczeństwo na drodze. A to o nie musimy dbać przede wszystkim - i to nie tylko bezpieczeństwo nasze, lecz również naszych bliskich oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Poniżej znajdziecie wiele rad dotyczących wybierania oraz dobierania opon do Waszych samochodów. Dzięki temu wybierzecie te, które będą spełniały wszystkie wymagania, co przełoży się nie tylko na Wasze zadowolenie, ale również bezpieczeństwo na drogach. Zaczynajmy!

Opony oraz ich klasy

Kiedy decydujemy się na wybór opon, mamy do wyboru opony klasy ekonomicznej, średniej oraz premium. Każda z nich będzie odpowiednim wyborem w zupełnie innym przypadku, dlatego, przed zakupem pamiętajcie o tym, że:

Opony klasy ekonomicznej przeznaczane są dla mniej wymagających kierowców, którzy najczęściej preferują spokojną jazdę, często w warunkach miejskich, gdzie panują zazwyczaj nie tylko dobre warunki na drogach, ale również prędkości, które możemy osiągać, są ograniczane. Opony klasy ekonomicznej przeznaczone są najczęściej do samochodów klasy niższej oraz średniej. Przykładem polskiej marki, oferującej nam opony właśnie klasy ekonomicznej, jest Dębica.

Opony każdej z wymienionych w artykule marek kupisz w sklepie Oponyprofi.pl

Opony klasy średniej sprawdzą się w przypadku bardziej wymagających kierowców, jednak nie mogą oni oczekiwać maksymalnych osiągów. Opony te sprawdzą się nie tylko w przypadku warunków miejskich, ale również na dłuższych trasach. Jest to prawdziwy kompromis pomiędzy jakością a cały czas atrakcyjną ceną. Przykładem znanej marki, oferującej opony klasy średniej, jest Firestone.

Opony klasy premium przeznaczone są dla najbardziej wymagających kierowców, którzy preferują szybką jazdę, również w dalekich trasach lub przy naprawdę wymagających warunkach atmosferycznych. Opony premium charakteryzują się stosowaniem w nich wszystkich najnowszych, technologicznych nowinek, które wpływają na ich osiągi oraz wytrzymałość. To oczywiście opony najdroższe, jednak oferujące najlepsze osiągi oraz największe bezpieczeństwo na drodze. Przykładem marki oferującej opony klasy premium jest marka Nokian.

Wybieranie opon używanych/bieżnikowanych

Zdecydowanie nie warto decydować się na opony używane czy regenerowane. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze, jednak pamiętajmy o tym, że używane opony, nawet znanej marki, nie zaoferują nam takiej jakości, jak nowe produkty danej firmy. Dodatkowo źle regenerowana opona może być znacznie bardziej podatna na uszkodzenia. Jeżeli ogranicza nas budżet, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na nowe opony klasy ekonomicznej.

Wysoka jakość w niskiej cenie

Niestety, zjawisko to w przypadku opon po prostu niemal nie występuje. Nie mamy szans na to, aby kupić opony klasy średniej w cenie opon klasy ekonomiczniej – w świecie opon samochodowych nie płaci się za znaczek czy fakt, że opony wyprodukowała znana marka. Oczywiście, w danych klasach znajdziemy opony, których stosunek jakości do ceny będzie prezentował się bardzo dobrze, jednak cały czas cena może mocno ograniczać możliwości opon, na które się decydujemy. Pamiętajmy więc im więcej zapłacimy, tym na lepsze opony samochodowe możemy się zdecydować.

Rozmiar opon

Kiedy decydujemy się na nowe opony, pamiętajmy o tym, by odpowiednio dobrać ich rozmiar. Jeżeli sprawdzaliśmy go wcześniej – w takim wypadku kupmy opony o tym samym rozmiarze. Jeżeli jednak pierwszy raz wymieniamy opony w danym samochodzie oraz wiemy, że to nie na nich opuścił on salon (czyli poprzedni właściciel zmieniał opony) – upewnijmy się, że rozmiar opon został dobrany poprawnie. Rozmiar opony zawsze znajdźmy na jej boku a ten zawsze poprawny – w internecie.

Nośność oraz indeks prędkości

Pamiętajmy, że poza rozmiarem, musimy zdecydować się również na opony o odpowiedniej nośności oraz odpowiednim indeksie prędkości. Poszczególne wartości będą dopasowane do modelu naszego samochodu. Pamiętajcie, że nie możecie zdecydować się na opony, których nośność oraz indeks prędkości są niższe, niż wymagane przez nasz pojazd. Gdybyśmy się na to zdecydowali, to w przypadku np. wypadku, ubezpieczyciel może nie wypłacić nam należnego nam odszkodowania, właśnie z powodu wyboru nieodpowiednich opon. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy opony zimowe – wtedy indeks nośności opony może być niższy o 1 od tego wymaganego w przypadku opon letnich, ponieważ w ziemie nie osiągamy tak dużych prędkości.

Pamiętajcie, że możecie za to zdecydować się na opony o większej nośności oraz o większym indeksie prędkości. Często będą oferowały nam one znacznie lepsze osiągi podczas jazdy, jednak pamiętajmy o tym, że najczęściej będą to opony po prostu droższe.

Rodzaje bieżnika

Opony oferują nam różne rodzaje bieżnika – należą do nich m.in. bieżnik symetryczny oraz bieżnik kierunkowy. Pierwszy idealnie sprawdzi się w oponach letnich, drugi w przypadku pojazdów o dużej mocy. Dobierzmy rodzaj bieżnika w taki sposób, aby spełniał on nasze wymagania. Najczęściej spotykana opcją będzie bieżnik asymetryczny – dzięki niemu osiągi naszego pojazdu, takie jak stabilność na zakrętach, będą wyższe, jednocześnie żywotność będzie dłuższa.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.