Jak bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku? Pamiętaj o tych podstawowych zasadach

Remigisz Szulc
01.02.2018

Statystyki pokazują, że 90% polskich kierowców przewozi swoje dzieci w fotelikach lub na podkładkach. Teoretycznie to bardzo dobry wynik. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Okazuje się bowiem, że w jedynie co trzecim przypadku fotelik jest prawidłowo zamontowany i dobrany do dziecka. Brak przykładania wagi do bezpieczeństwa dzieci wciąż jest zmorą polskich dróg. Jak uniknąć błędów i zminimalizować ryzyko ciężkich obrażeń lub śmierci dziecka w wyniku wypadku? Musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Liczą się tylko testowane foteliki

Czy kupiłbyś samochód, który nie przeszedł testów zderzeniowych? To bardzo wątpliwe. Mimo to gros polskich kierowców wybiera dla swoich dzieci foteliki, które nie zostały przetestowane przez ADAC lub inną szanowaną organizację sprawdzającą bezpieczeństwo tych produktów. To ogromny błąd!

Kupując fotelik bez testów, najczęściej wyprodukowany w Chinach (pod szyldem np. polskiej marki), świadomie ryzykujesz zdrowiem i życiem swojego dziecka. Nie masz bowiem żadnej wiedzy na temat tego, jak fotelik zachowa się w razie zderzenia. Czy nie wyrwą się pasy? Czy wytrzyma konstrukcja zabezpieczająca głowę? Czy fotelik nie wypadnie z mocowania ISOFIX? To kluczowe kwestie, na które odpowie wyłącznie rzetelny test.

Nigdy nie kieruj się ceną

Ktoś powie, że można kupić fotelik samochodowy za 100 złotych. Oczywiście. Można też kupić buty za 19 złotych czy „szynkę” za 5,99 zł. Pytanie: czy warto? Tanie foteliki, sprzedawane w supermarketach i na aukcjach internetowych, zwykle nie spełniają nawet podstawowych norm bezpieczeństwa. Są to produkty bezwartościowe, które nie uchronią Twojego dziecka przed skutkami wypadku.

Dla wielu polskich rodzin wydanie np. 1000 złotych na porządny fotelik jest sporym obciążeniem. Jednak ci sami ludzie inwestują dużo więcej w zakup wózka czy łóżeczka, a więc rzeczy, które nie decydują o bezpieczeństwie pociechy. Warto zmienić priorytety.

Fotelik kup w sklepie stacjonarnym

Najlepiej w takim, który specjalizuje się w fotelikach i zatrudnia prawdziwych fachowców, potrafiących nie tylko dobrać fotelik do samochodu (wbrew pozorom nie ma fotelików uniwersalnych) oraz – to najważniejsze – prawidłowo go zamontować.

Podczas dorocznych inspekcji fotelików okazuje się, że większość Polaków źle przewozi swoje dzieci. Mnożą się błędy w montażu czy prowadzeniu pasów bezpieczeństwa. Problemem jest też nieodpowiednie dobranie fotelika do wzrostu i wagi dziecka. Takie błędy mogą w przyszłości zadecydować o zdrowiu lub życiu Twojej pociechy.

Do kwestii wyboru i montażu fotelika dla dziecka trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie. Nie wystarczy „upolować” okazję cenową. Nie liczy się ani kolor tapicerki, ani liczba gadżetów (np. uchwyt do kubka). Najważniejsze jest to, aby fotelik idealnie pasował do samochodu i dziecka. Tylko wtedy możesz mieć poczucie, że zrobiłeś wszystko, aby zapewnić swojej pociesze pełne bezpieczeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.