Ile trwa jazda testowa w salonie samochodowym?

Remigisz Szulc
01.07.2024

Jazda testowa to elementarny etap procesu wyboru nowego auta. Każdy dealer samochodowy udostępnia swoim klientom pojazdy testowe, co pozwala na wstępne zapoznanie się z danym modelem, ocenienie dynamiki napędu, komfortu jazdy czy zużycia paliwa. Pytanie tylko, ile trwa jazda testowa i czy rzeczywiście na tyle długo, aby móc rzetelnie sprawdzić samochód przed podjęciem decyzji o jego ewentualnym zakupie? Po garść wskazówek zajrzyj do naszego poradnika.

To zależy od polityki dealera

Dealerzy mają różne podejście do jazdy testowej. Dla niektórych jest to tylko przykra konieczność i starają się ją maksymalnie skrócić, aby nie eksploatować nadmiernie samochodów. Taką postawę najczęściej prezentują dealerzy popularnych marek, którzy nie muszą się specjalnie starać o klientów, bez problemu utrzymując wysoką sprzedaż.

W takim przypadku jazda testowa z reguły trwa maksymalnie godzinę i zawsze przebiega w towarzystwie sprzedawcy.

Jazda testowa przez cały weekend?

Jeszcze kilka lat temu był to właściwie standard, natomiast obecnie, z uwagi na świetne wyniki sprzedaży samochodów, dealerzy coraz rzadziej udostępniają swoim klientom samochody testowe na weekend.

Warto natomiast zapytać o taką możliwość, ponieważ wypożyczenie samochodu pozwala na bardzo dokładne zapoznanie się z nim, wybranie się na krótką wycieczkę z całą rodziną, sprawdzenie realnej pojemności bagażnika, zużycia paliwa, działania poszczególnych systemów komfortu i bezpieczeństwa etc.

Najważniejsze jest natomiast to, aby jazda testowa przebiegała w różnych warunkach drogowych, czyli zarówno w mieście, jak i na trasie, bez popędzania przez sprzedawcę i zagadywania klienta. Skup się na ocenie samochodu, sprawdź dynamikę napędu przy różnych prędkościach przejazdowych, nie bój się wjechać na gorszą nawierzchnię, aby ocenić pracę zawieszenia. Jazda testowa to Twoje święte prawo, z którego warto skorzystać na własnych warunkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie