Ile kosztuje wymiana półosi napędowej?

Krzysztof Jagielski
26.06.2023

Półoś napędowa teoretycznie powinna wytrzymać cały okres eksploatacji samochodu. W praktyce różnie z tym bywa i znane są przypadki wymiany półosi już po kilkunastu tysiącach kilometrów. Przodują w tym samochody marek, w których konstruktorzy nie przewidzieli możliwości wymiany samego przegubu wewnętrznego, co oznacza konieczność wymontowania całej półosi i montażu nowego elementu. Ile kosztuje taka operacja? Sprawdź to w naszym poradniku.

Koszt usługi mechanika

Choć wymiana półosi napędowej nie jest specjalnie skomplikowana i można to zrobić nawet bez kanału/podnośnika, to jednak radzimy skorzystać z usługi profesjonalnego mechanika. Zaoszczędzisz mnóstwo czasu i unikniesz prawdopodobnych problemów z np. odkręceniem elementów mocujących.

Mechanik za wymianę kompletnej półosi weźmie od około 200 do 400 złotych, w zależności od tego, czy ma łatwy czy utrudniony dostęp. Usługa powinna zająć około 1-1,5 godziny (jedna strona).

Koszt półosi napędowej

Tutaj rozrzut cenowy jest znacznie większy, ponieważ wszystko zależy od dostępności półosi, marki samochodu oraz tego, czy zdecydujemy się na oryginalną półoś czy zamiennik.

W przypadku oryginałów trzeba się liczyć z ceną od około 500 zł za półoś (podobne stawki obowiązują w przypadku długiej i krótkiej półosi). Zamienniki można kupić już od około 350 złotych, natomiast przestrzegamy, że ich jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie