Ile kosztuje sezonowy serwis klimatyzacji w samochodzie?

Mariusz Siwko
13.07.2020

„Klima” w aucie to obecnie standard, bez którego trudno byłoby nam sobie wyobrazić eksploatację samochodu w miesiącach wiosenno-letnich. Ten praktyczny i bardzo komfortowy element wyposażenia znacząco podnosi jednak koszty posiadania pojazdu. Klimatyzacja wymaga bowiem dorocznego serwisu, który – w zależności od stanu układu – może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Z jakimi faktycznymi kosztami trzeba się tutaj liczyć? Sprawdź w naszym poradniku.

Standardowy przegląd

Mówimy tutaj o przeglądzie z użyciem wyłącznie maszyny, która sprawdza ilość czynnika chłodzącego w układzie, testuje szczelność oraz odgrzybia i ewentualnie ozonuje cały układ klimatyzacji. To standardowa usługa oferowana przez każdy serwis klimatyzacji samochodowych. Jej koszt powinien się zamknąć w 200 złotych, choć w dużym mieście i renomowanym warsztacie cena może wzrosnąć nawet do 300 złotych.

Uzupełnienie chłodziwa

Zwykle jest niestety tak, że na samym sprawdzeniu szczelności i odgrzybianiu się nie kończy. Jeśli w układzie brakuje czynnika chłodzącego, to trzeba go uzupełnić. W starszych samochodach nie będzie się to wiązać z przesadnie dużym wydatkiem, ponieważ stosuje się w nich stary typ chłodziwa o oznaczeniu 134a – kosztuje około 25-35 złotych za 100 g. Gorzej, gdy jeździmy już nowszym samochodem, w którym zastosowano bardziej ekologicznych typ chłodziwa R1234yf – tutaj koszt może wynieść nawet około 200 złotych za 100 g.

Odgrzybianie/ozonowanie

Odgrzybianie wchodzi w skład standardowego przeglądu klimatyzacji, ale coraz więcej kierowców decyduje się na wykonanie takiego zabiegu między przeglądami, dwa lub więc razy do roku. Rosnącą popularnością cieszy się też ozonowanie, które bardzo skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Koszt takiej usługi wynosi od 50 do 100 złotych, w zależności od wielkości samochodu, renomy serwisu i miasta.

Wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy należy wymieniać przynajmniej raz do roku i zwykle robi się to przy okazji dorocznego serwisu sezonowego klimatyzacji. Sama usługa nie jest droga, bo kosztuje 20-50 złotych. Cena filtra potrafi natomiast nieprzyjemnie zaskoczyć, zwłaszcza w samochodach klasy premium, wynosząc nawet grubo ponad 100 złotych. Pamiętajmy również, że w niektórych autach producenci stosują kilka filtrów kabinowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.