Głupie zachowania pasażerów, które mogą nawet doprowadzić do wypadku!

Choć to kierowca w głównej mierze odpowiada za bezpieczną jazdę, to jednak swoje trzy grosze może tutaj dorzucić także osoba siedząca na przednim fotelu pasażera. Od niej również wymaga się zdrowego rozsądku, a przynajmniej nierozpraszania kierowcy. Jak wiemy, różnie z tym bywa. Policyjne statystyki nie wyszczególniają, do ilu wypadków doszło z winy pasażerów, ale można podejrzewać, że jest ich sporo. Jakie zachowania pasażerów są szczególnie głupie i niebezpieczne? Przeczytaj i nigdy tak nie rób!

Ciągłe pouczanie

Zwolnij, przyspiesz, wyprzedź, schowaj się, zjedź na pobocze, podziękuj światłami awaryjnymi! Nic tak nie frustruje kierowcy, jak ciągłe uwagi ze strony pasażera, który przecież uważa się za mistrza kierownicy. Nawet jeśli widzisz, że osoba prowadząca samochód nie ma wysokich umiejętności, nie przeszkadzaj jej i nie komentuj. Na pewno w ten sposób nie pomożesz, a wręcz możesz przyczynić się do spowodowania wypadku.

Zaciągnięcie hamulca ręcznego

Jest to skrajnie głupie i nieodpowiedzialne. Przy dużej prędkości może spowodować obrócenie się samochodu wokół własnej osi, co niemal na pewno skończy się groźnym wypadkiem. Do takich sytuacji najczęściej dochodzi wtedy, gdy pasażer jest pijany. Czasami jednak pasażerowie z przyzwyczajenia wędrują dłonią do lewarka hamulca ręcznego i mogą go przez przypadek zaciągnąć np. na wyboju.

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej

Niby wygodne, ale też bardzo niebezpieczne. Nogi zasłaniają kierowcy spory fragment przedniej szyby oraz boczne lusterko, przez co ma on znacznie ograniczoną widoczność. Przez to może np. nie zauważyć pieszego czy zajechać drogę innemu pojazdowi. Nigdy tego nie rób. Jeśli chcesz się rozluźnić, odsuń maksymalnie fotel do tyłu i wyprostuj nogi, ale na podłodze.

Chwytanie za kierownicę

Kolejna przywara pasażerów, którzy są święcie przekonani, że są najlepszymi kierowcami na świecie i potrafią zapanować nad pojazdem nawet nie siedząc za kółkiem. Takie zachowanie jest bardzo niebezpieczne. Z pozycji fotela pasażera nie możesz dobrze ocenić toru jazdy samochodu. W dodatku kierowca może się przestraszyć i szarpnąć kierownicą, co doprowadzi do bardzo groźnej sytuacji na drodze.

Pamiętaj o jeszcze jednym: nigdy nie zapalaj lampki w kokpicie, żeby sobie poczytać książkę czy gazetę. Światło wewnątrz pojazdu odbija się w przedniej szybie i znacznie ogranicza widoczność kierowcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.