Gdzie szukać części do tuningu optycznego?

Mariusz Siwko
03.06.2020

Tuning optyczny to bardzo dobry sposób na to, aby ponownie zakochać się w swoim samochodzie. Wbrew stereotypom na ten krok decydują się nie tylko młodzi-gniewni posiadacze leciwych BMW i Golfów, ale także właściciele aut ze znacznie wyższej półki. Rynek akcesoriów tuningowych jest bardzo obfity i dostarcza nam mnóstwo elementów, które mają pozytywny wpływ na wygląd samochodu, dodają mu charakteru, a nawet poprawiają jego właściwości jezdne. Pytanie: gdzie szukać części do tuningu optycznego? Kilka opcji przedstawiamy w naszym poradniku.

Autoryzowany serwis

Oryginalne części do tuningu optycznego są bez problemu dostępne w autoryzowanych serwisach producentów. Atutem zakupu w takim miejscu jest to, że mamy gwarancję oryginalności oraz perfekcyjnego dopasowania elementu do konkretnego modelu samochodu. Producenci sami często wypuszczają specjalne serie akcesoriów, które poprawiają wygląd pojazdu czy upodabniają go do limitowanej edycji.

Wadą tego rozwiązania jest oczywiście bardzo wysoka cena. W autoryzowanych serwisach dostępne są wyłącznie nowe części do tuningu, stąd trzeba się przygotować na spory wydatek, co w przypadku chęci poprawienia wyglądu leciwego samochodu mija się nieco z celem.

Ogłoszenia w Internecie

Internet jest obecnie najpopularniejszym kanałem dystrybucji części zamiennych, w tym tych do tuningu optycznego. Portale aukcyjne i ogłoszeniowe są pełne ofert sprzedaży zarówno elementów oryginalnych, jak i zamienników, nowych i używanych. Zachęcają ceny oraz szeroki wybór.

Wadą zakupu części do tuningu w Internecie jest to, że można łatwo trafić na podróbkę lub rzecz, która jest uszkodzona, ale na zdjęciu tego nie widać. Nigdy też nie ma 100% pewności, że dany element będzie idealnie pasować do samochodu – sprzedawcy nie zawsze popisują się ekspercką wiedzą w temacie.

Giełdy samochodowe

To bardzo dobry adres dla fanów tuningu lub osób, które szukają konkretnych elementów do swojego samochodu. Zaletą kupowania na giełdzie samochodowej jest to, że często mamy możliwość natychmiastowego przypasowania elementu do auta i upewnienia się, że na pewno będzie do niego pasować. Poza tym zaletą jest to, że widzimy, co kupujemy – sprzedawca ma małe pole manewru w sytuacji, gdyby chciał wcisnąć klientowi uszkodzoną rzecz.

Wada? Na giełdach samochodowych trafiają się podróbki oraz niestety części pochodzące z kradzieży. Zakup takiego elementu wiążę się więc z ryzykiem, ponieważ w świetle polskiego prawa jest to równoznaczne z paserstwem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.