Filtry w samochodzie – jak często je wymieniać? Krótki poradnik

Andrzej Winnicki
04.02.2021

Dbają o jakość paliwa, oleju oraz powietrza, a także zapewniają komfortowe warunki i chronią przed awariami – filtry w pojazdach, choć wciąż niedoceniane, pełnią naprawdę istotną rolę. Niestety ich zaniedbanie potrafi dać się we znaki i zaskoczyć niespodziewaną, nierzadko kosztowną usterką. O jakich filtrach samochodowych warto pamiętać i jak często je wymieniać? Przedstawiamy krótki przewodnik, który pomoże Ci zapamiętać najważniejsze informacje.

Dlaczego warto pamiętać o regularnej wymianie filtrów? W tej kwestii kluczowym argumentem są koszty. Zakup nowej części zwykle wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem, niż naprawa uszkodzeń, jakie może spowodować zaniedbanie filtra. Oto kilka podstawowych informacji, które warto mieć na uwadze, by uniknąć kosztownych napraw.

Filtry oleju silnikowego – co warto o nich wiedzieć?

Filtr oleju silnikowego to jeden z najważniejszych systemów filtracji w pojeździe. Odpowiada on za usunięcie z oleju zanieczyszczeń i produktów spalania, a jego zaniedbanie nie tylko pogarsza właściwości oleju, ale też przyspiesza zużycie silnika. Regularna wymiana tego filtra jest bardzo ważna i należy wykonywać ją raz w roku, co 10-15 tys. km przebiegu lub przy każdej wymianie oleju.

Filtr powietrza w układzie dolotowym

Wśród ważnych filtrów samochodowych warto wymienić także filtr powietrza. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które przedostaje się do komór spalania. Proces filtracji wychwytuje między innymi pył, kurz czy owady, a jeśli nie działa prawidłowo, dochodzi do pogorszenia osiągów samochodu. Co więcej, zaniedbanie tego filtra może skończyć się nawet uszkodzeniem silnika. Zwykle zaleca się, by wymieniać go co 20-30 tys. km lub raz w roku.

Filtry paliwa – kiedy je wymieniać?

W sprawnym działaniu pojazdu ważną rolę pełnią także filtry paliwa, które są odpowiedzialne za jego oczyszczanie z cząstek stałych i osadów. W samochodach z silnikami benzynowymi zaleca się ich wymianę co około 100 tys. km, natomiast w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym nawet co 30-50 tys. km. Zaniedbanie tego filtra może skończyć się uszkodzeniem wtryskiwaczy.

Filtry kabinowe odpowiedzialne za warunki we wnętrzu pojazdu

Filtrem, o którym warto pamiętać, jest także filtr kabinowy, odpowiadający za jakość powietrza, które dostaje się do wnętrza pojazdu. Dzięki niemu podróżujący nie są narażeni na kontakt z pyłkami czy kurzem. Doskonałym rozwiązaniem są także nowoczesne filtry węglowe, które dodatkowo zabezpieczają wnętrze samochodu przed szkodliwymi gazami z rur wydechowych. Wymianę filtra kabinowego zaleca się raz w roku.

Jak widzisz, filtry samochodowe są kluczowe dla sprawnego działania pojazdu, dlatego warto pamiętać o ich regularnej wymianie. Jeśli po lekturze powyższego tekstu zastanawiasz się nad wymianą którejś ze wspomnianych części, sprawdź ofertę sklepu Filterland – miejsca, które specjalizuje się w sprzedaży filtrów do rozmaitych maszyn i pojazdów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.