Felgi aluminiowe w dużym rozmiarze? Lepiej dobrze się nad tym zastanów

Krzysztof Jagielski
19.10.2021

Duże felgi o efektownym wzorze są niezawodnym sposobem na poprawienie wyglądu samochodu. Z drugiej jednak strony inwestując w takie koła musisz sobie zdawać sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie idealne. Czym ryzykujesz wybierając felgi aluminiowe w dużym rozmiarze, na przykład 19 czy 20 cali? Sprawdź w naszym poradniku.

Niski komfort jazdy

To największa wada jazdy na dużych felgach, szczególnie po mieście. Takie koła powodują, że na karoserię przenosi się znacznie więcej drgań. Wjechanie w nawet niewielką wyrwę czy przejazd przez torowisko dają nieprzyjemny efekt dobijania zawieszenia i trzeszczenia plastików w kokpicie. Jeśli więc na co dzień poruszasz się głównie po nierównej nawierzchni, to dobrze się zastanów, czy warto inwestować w bardzo duże felgi.

Zwiększone ryzyko usterek w zawieszeniu

Duże koła nie pozostają bez wpływu na stan zawieszenia, a wręcz mogą przyspieszyć zużywanie się elementów gumowych. Jeśli masz starszy samochód, to po założeniu znacznie większych felg możesz się spodziewać przymusowej wizyty u mechanika. Takie koła powodują szybsze wybijanie się gumowych elementów wahaczy czy końcówek drążków kierowniczych.

Bardzo drogie ogumienie

Czas na argument finansowy. Wymieniając obecne felgi na znacznie większe będziesz potrzebować do nich opon, których cena zawsze jest ściśle powiązana z rozmiarem. Przykładowo: opony w typowym rozmiarze 195/65 R15 można kupić za około 200 złotych za sztukę, podczas gdy takie o średnicy 19 cali będą minimum dwukrotnie droższe. Zastanów się więc, czy na pewno Cię na to stać – zwłaszcza, jeśli zamierzasz kupić dwa komplety ogumienia (letnie i zimowe). Do tego dochodzi jeszcze wyższy koszt wymiany opon w serwisie wulkanizacyjnym.

Większe ryzyko zarysowania felgi

Im większa felga, tym bardziej rzucają się w oczy różnego rodzaju defekty, których nie da się uniknąć w przypadku codziennej eksploatacji samochodu. Zawsze zdarzy się mniejsza czy większa obcierka podczas podjazdu pod krawężnik czy parkowania przy skraju drogi. W efekcie piękne i bardzo kosztowne felgi aluminiowe szybko mogą stracić swój blask, a ich renowacja będzie droga z uwagi na rozmiar i efektowny, skomplikowany wzór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.