Drogowców czeka pracowita druga połowa roku

Mariusz Siwko
06.05.2021

Do końca 2021 roku w Polsce ma przybyć ponad 385 kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu. To bardzo ambitny plan, ale na tym nie koniec. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje także o trwających postępowaniach na budowę kolejnych setek kilometrów tras. Nie powinno też zabraknąć środków na remonty już istniejących dróg.

Jakimi nowymi drogami pojedziemy jeszcze w tym roku?

W 2021 roku GDDKiA planuje oddać do użytku ponad 308 kilometrów dróg ekspresowych – to one są tegorocznym priorytetem. Ponadto przybędzie nam nieco ponad 39 kilometrów autostrad oraz blisko 38 kilometrów tak oczekiwanych przez mieszkańców obwodnic.

Na ten moment realizowanych jest 108 różnych projektów drogowych, które łącznie mierzą ponad 1400 kilometrów. Wartość tych zadań przekracza 51 miliardów złotych. Jeśli natomiast chodzi o planowane inwestycje, to GDDKiA ma już plany budowy dróg o długości ponad 2800 kilometrów, z czego większość stanowią drogi krajowe, a 750 kilometrów to obwodnice.

Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na 350 kilometrów dróg ekspresowych i obwodnic, ale w najbliższych planach nie uwzględnia się autostrad.

Warto także wspomnieć, że do końca tego roku GDDKiA planuje przeznaczyć ponad pół miliarda złotych na remonty już istniejących dróg znajdujących się w zasobach dyrekcji. To oznacza dwukrotnie wyższe wydatki w porównaniu z rokiem 2020.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.