Dlaczego nie warto kupować używanego samochodu tuż przed wakacyjnym wyjazdem?

Marek Szydełko
29.07.2022

Nieprzypadkowo to właśnie wiosna jest okresem wzmożonego ruchu na portalach ogłoszeniowych i w komisach samochodowych. Wiele osób szuka nowego-używanego auta z myślą o planowanym wyjeździe wakacyjnym, na przykład na południe Europy. W takiej trasie oczekujemy komfortu, bezpieczeństwa i dobrej dynamiki, stąd może zapaść decyzja o zmianie wozu. Nie jest to natomiast najlepszy pomysł. Sprawdź, dlaczego nie warto kupować używanego samochodu tuż przed wyjazdem na wakacje.

Auto nie jest jeszcze w 100% sprawdzone

Nawet jeśli samochód sprawia bardzo dobre wrażenie i został szczegółowo zdiagnozowany przez serwis, to i tak nie możemy zapominać, że jest to pojazd używany, a więc już w pewnym stopniu zużyty. Planując dalszą trasę warto się dwa razy zastanowić, czy na pewno dobrym pomysłem jest jechać w nią samochodem, którego się nie zna (może w aucie są jakieś wady ukryte, które ujawnią się dopiero podczas rozwijania wyższych prędkości?).

Możesz nie zdążyć z przerejestrowaniem samochodu

To prozaiczny, ale także bardzo ważny argument – zwłaszcza, jeśli planujesz wybrać się tym samochodem poza granice Polski, na przykład do Chorwacji. Wyjazd nieprzerejestrowanym autem jest proszeniem się o kłopoty – w przypadku kontroli drogowej może się to skończyć dużymi nieprzyjemnościami, a nawet zatrzymaniem samochodu do wyjaśnienia.

Nie znasz pełnych możliwości auta

Chodzi nam tutaj o to, że przed zakupem nie jesteś w stanie dokładnie poznać samochodu i sprawdzić, jak zachowuje się przy różnych prędkościach, pod pełnym obciążeniem, w różnych warunkach temperaturowych. Dlatego wyjazd takim autem na wakacje z całą rodziną zawsze wiąże się ze sporym ryzykiem.

Nie jesteś oswojony z nowym samochodem

Nawet mając wieloletnie doświadczenie za kierownicą musisz się liczyć z tym, że nowy samochód czymś Cię zaskoczy – innym działaniem układu wspomagania kierownicy, specyfiką pracy zawieszenia, głośnością przy wyższych prędkościach etc.

Czeka Cię jeszcze sporo wydatków

Same wakacje zrobią sporą wyrwę w domowym budżecie, a gdy dodamy do tego jeszcze zakup nowego samochodu, to Twoje finanse mogą zacząć „krwawić”. Nie zapominajmy natomiast, że samochód z drugiej ręki zawsze wymaga zainwestowania w choćby podstawowe czynności serwisowe, co znów dołoży Ci wydatków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.