Czym są folie carbon i do czego służą?

Jerzy Biernacki
22.11.2017

Oklejanie samochodu folią carbon jest coraz popularniejszym sposobem na szybką zmianę jego dotychczasowego wyglądu i to bez konieczności nadwerężania budżetu. Nie ma tutaj potrzeby nanoszenia nowego lakiery, a efekt końcowy potrafi odebrać mowę. Czym tak naprawdę jest folia carbon i jakie jest jej zastosowanie?

Czym tak naprawdę jest folia carbon?
Folia carbon jest folią termoplastyczną do oklejania. Jest to produkt samoprzylepny, który po podgrzewaniu samoistnie oblewa oklejaną powierzchnię. Jest ona odporna na ścieranie i działanie detergentów przeznaczonych do pielęgnacji samochodów oraz wodoodporna. Produkt ten charakteryzuje się łatwą aplikacją, nawet w przypadku skomplikowanych kształtów. Ponadto bezproblemowo można dopasować folię do rozmiaru oklejanego produktu. Folia carbon może być stosowana na wszystkich powierzchniach lakierowanych samochodów, na szkle czy nawet na plastiku.

Jak stosować folie carbon i czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?
Oklejanie samochodu folią carbon nie jest prostym zadaniem i wymaga wprawy. W przypadku pojedynczych i niewielkich elementów można zrobić to samodzielnie, jednakże chcąc zmienić kolor całego pojazdu, bezpieczniej jest powierzyć do zadanie specjaliście. Przed przystąpieniem to oklejania auta, należy dokładnie go oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń, po czym dobrze opłukać czystą wodą. Następnym krokiem jest odtłuszczenie powierzchni. Okleić folią można praktycznie każdy element karoserii – zarówno zderzaki, jak i maskę, tylną klapę czy progi. Folia carbon posiada własny klej, a do oklejania można posłużyć się suszarką i raklami. Prawidłowo przyklejona folia wysokiej jakości jest w stanie wytrzymać przez kilkanaście lat. Dlatego też decydując się na takie rozwiązanie, zaleca się zainwestować w solidną folię, dzięki czemu satysfakcjonujący efekt utrzyma się jak najdłużej. Cena uzależniona jest przede wszystkim od koloru i producenta folii.

Dzięki folii carbon lakier jest zabezpieczony i przez długi czas wygada jak nowy. W motoryzacji obklejanie samochodu folią jest łatwym, szybkim i stosunkowo tanim sposobem na całkowitą zmianę jego wyglądu. Produkt ten znalazł zastosowanie jako ochrona lakierowanych progów wewnętrznych, tylnych zderzaków oraz jako ozdoba słupków zewnętrznych. Może również być aplikowany na innych przedmiotach typu meble czy urządzenia mobilne. Folia świetnie zabezpiecza karoserię, nie jest podatna na rozerwanie, nie zmienia koloru pod wpływem promieniowania słonecznego czy deszczu. Ponadto do dyspozycji jest ogromny wybór kolorów, zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.