Czym jest optymalizacja Polestar?

Remigisz Szulc
12.03.2024

Optymalizacja Polestar, przeprowadzana wyłącznie w samochodach Volvo, to nic innego jak oficjalny program tuningowy opracowany przez firmę Polestar dla szwedzkiego producenta. Obecnie Polestar to marka Volvo Cars, a samochody spod znaku łosia nadal wyjeżdżają z salonu z fabryczną optymalizacją. Można ją również domówić do wybranych wersji silnikowych. Dowiedz się, na czym to polega.

Wzrost mocy i momentu obrotowego

Podstawowym celem optymalizacji Polestar jest wprowadzenie zmian w oprogramowaniu jednostki sterującej silnikiem (ECU), co pozwala na wyraźne i bezpieczne dla jednostki zwiększenie mocy i momentu obrotowego. Bezpośrednim efektem jest lepsza dynamika samochodu.

Poprawa charakterystyki pracy skrzyni biegów

W ramach optymalizacji Polestar przeprowadza się również zmiany w oprogramowaniu skrzyni biegów. Celem jest szybsza i bardziej precyzyjna zmiana przełożeń automatu, a także lepsze dopasowanie momentu zmiany biegów do stylu jazdy kierowcy. Dzięki temu, że skrzynia utrzymuje wyższe obroty silnika, kierowca ma wrażenie wyraźnej poprawy dynamiki.

Dlaczego warto?

Optymalizacja Polestar jest zarezerwowana wyłącznie dla samochodów marki Volvo, została zatwierdzona przez szwedzkiego producenta i jest przeprowadzana albo fabrycznie, albo w autoryzowanych serwisach. Dzięki temu właściciel pojazdu nie traci na niego gwarancji i może mieć pewność, że optymalizacja nie ma negatywnego wpływu na trwałość samochodu.

W dodatku optymalizację przeprowadza się w czasie zaledwie około godziny, a jej koszt zależy od wieku pojazdu – w momencie pisania tego artykułu cena wyjściowa wynosiła niecałe 5000 zł i od tego trzeba odliczyć rabat za rocznik samochodu. O szczegóły zapytaj swojego dealera Volvo.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie