Czy warto zostawić swój samochód w rozliczeniu?

Jerzy Biernacki
07.06.2021

Przeglądając oferty sprzedaży używanych aut bardzo często można się natknąć na propozycję pozostawienia swojego samochodu w rozliczeniu. Opcja wydaje się być kusząca i rzeczywiście taka jest, o ile zdajesz sobie sprawę z kilku niuansów. Te najważniejsze kwestie poruszamy w naszym poradniku.

Nie dostaniesz ceny rynkowej

To kluczowa rzecz, od której wypada zacząć. Opcję zostawienia swojego auta w rozliczeniu oferują wyłącznie komisy, które zarabiają na sprzedaży samochodów. Nie licz więc na to, że handlarz zaproponuje Ci rynkową cenę odkupu. Będzie ona znacznie niższa od tej, jaką mógłbyś uzyskać decydując się na samodzielną sprzedaż wozu na rynku wtórnym.

O ile mniej pieniędzy dostaniesz? To zależy od danego modelu, jego popularności na rynku, a także od stanu konkretnego egzemplarza. Spodziewaj się jednak oferty z dyskontem od 1/4 do 1/3 wartości pojazdu.

Wygoda

Zostawienie swojego samochodu w rozliczeniu na pewno jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Odpada Ci tutaj konieczność długiego poszukiwania nabywcy, co czasami trwa miesiącami. Jeśli Ci się spieszy i chcesz bardzo szybko wymienić auto na inne, to opcja z zostawieniem poprzedniego wozu w komisie wydaje się być naprawdę godna rozważenia.

W tym wariancie nie musisz też kłopotać się inspekcjami technicznymi, ominie Cię marudzenie potencjalnych nabywców. Handlarz szybko oceni faktyczną wartość pojazdu i zaproponuje atrakcyjną dla siebie cenę, bez wielkich negocjacji.

Ułatwione rozliczenie

Decydując się na zostawienie swojego samochodu w rozliczeniu zawsze możesz liczyć na to, że cena nowego auta zostanie obniżona o wartość tego, które oddajesz handlarzowi. To upraszcza cały proces. Dzięki temu wydajesz znacznie mniej gotówki, nie musisz też rozważać opcji zaciągnięcia kredytu, aby nie uciekła Ci sprzed nosa fajna okazja.

Oszczędność czasu

Jedną z najważniejszych zalet zostawienia swojego samochodu w rozliczeniu jest to, że oszczędzasz mnóstwo czasu, który musiałbyś przeznaczyć na napisanie ogłoszenia, dodanie zdjęć i odbieranie telefonów od zainteresowanych nabywców. Wszystko to spadnie na głowę handlarza. Jeśli więc czas jest dla Ciebie ważniejszy niż pieniądze, to powinieneś poważnie wziąć pod uwagę właśnie taki układ.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.