Czy warto położyć ceramikę na samochód? Argumenty na tak

Jerzy Biernacki
31.05.2024

Ceramika, czyli ceramiczna powłoka ochronna, to szybko zyskujący na popularności sposób zabezpieczania lakieru pojazdu. Do niedawna decydowali się na to tylko posiadacze aut klasy premium. Dziś, dzięki rozsądnej cenie usługi (od około 3000 zł za samochód wielkości średniego SUV-a) może sobie na to pozwolić więcej kierowców. Dlaczego warto? Oto kilka argumentów.

Realna ochrona przed uszkodzeniami

Ceramiczne powłoki tworzą bardzo twardą barierę na powierzchni lakieru, która pomaga chronić karoserię przed różnymi rodzajami uszkodzeń, takimi jak zarysowania, uszkodzenia chemiczne (np. ptasie odchody, smoła drogowa, sól) czy szkody od drobnych kamyczków. Jest to zatem świetny wybór zwłaszcza dla osób, które eksploatują auto w przestrzeni miejskiej.

Ochrona przed blaknięciem i matowieniem

Podstawowym zadaniem powłoki ceramicznej jest ochrona lakieru przed szkodliwym wpływem promieniowania UV oraz innych niekorzystnych czynników naturalnych. To pozwala przedłużyć fabryczny wygląd lakieru nawet do 2-3 lat, dzięki czemu po dłuższym okresie eksploatacji nie widać niepożądanych efektów w postaci blaknięcia czy zmatowienia karoserii.

O wiele łatwiejsze utrzymanie karoserii w czystości

Wielką korzyścią z położenia ceramiki na samochód jest to, że dzięki powłoce można szybciej, taniej i łatwiej umyć nadwozie pojazdu, chociażby na myjni bezdotykowej. Docenią to zwłaszcza posiadacze aut w ciemnych wariantach kolorystycznych, jak czarny.

Efektowna prezencja samochodu

Auto z nałożoną ceramiką prezentuje się rewelacyjnie, jakby przez cały czas było nawoskowane. Jeśli jesteś dumnym posiadaczem samochodu i chcesz, aby długo cieszył Twoje oko, budząc przy tym zazdrość u innych, to poważnie rozważ zainwestowanie w powłokę ceramiczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie