Czy warto kupić używany samochodów po wynajmie długoterminowym?

Piotr Kowalczyk
01.05.2023

Wynajem długoterminowy to coraz popularniejsza forma finansowania samochodu. Szacunkowo już co trzecie auto wyjeżdżające z salonu w naszym kraju jest finansowane wynajmem, czyli specyficznym modelem leasingu operacyjnego. Wiele spośród takich pojazdów po zakończeniu umowy najmu trafia na rynek wtórny. Czy warto się zainteresować takimi ofertami i kupić używany samochód po wynajmie długoterminowym? Sprawdź to w naszym poradniku.

Argumenty na TAK

Używane samochody po wynajmie długoterminowym są kuszącą propozycją, ponieważ z reguły są to auta świeże – maksymalnie 3-letnie. Nawet jeśli mają spory przebieg, to stopień zużycia wnętrza jest o wiele mniejszy w porównaniu ze starszym pojazdem użytkowanym w warunkach miejskich.

Zaletą samochodów z rynku wtórnego po wynajmie jest to, że w całym okresie użytkowania były one serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta, wyłącznie w ASO – tego wymaga wynajmujący. Można więc liczyć na to, że upatrzony samochód po wynajmie jest w dobrej kondycji technicznej i nie ma żadnych ukrytych usterek.

Kolejną zaletą jest pewna historia, którą można zweryfikować w dowolnym ASO producenta tej konkretnej marki. Nabywca unika więc ryzyka zakupu samochodu powypadkowego, niedbale naprawionego czy mającego sfałszowany przebieg.

Dokładnie zweryfikuj daną ofertę

Może się wydawać, że używany samochód po wynajmie długoterminowym jest wręcz idealną propozycją, natomiast tak oczywiście nie jest. Wszystko zależy od konkretnej oferty. Z pewnością takie auto będzie nieco droższe w stosunku do średniej rynkowej, z czego trzeba sobie zdawać sprawę.

Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie upatrzonego egzemplarza, to bez pośpiechu przeanalizuj inne oferty rynkowe. Może się okazać, że korzystniej kupisz identyczny samochód bezpośrednio od prywatnego właściciela.

Pamiętaj o jednym

Samochody finansowane w formule wynajmu długoterminowego rzadko są uszanowane. Najemca z góry wie, że prawdopodobnie i tak nie wykupi auta (to się praktycznie nigdy nie opłaca, choć są wyjątki, o których piszemy w osobnym artykule na naszym portalu), dlatego niespecjalnie się nad nim rozczula.

Istnieje więc tutaj podwyższone ryzyko występowania poważnych awarii, które są spowodowane nieprawidłowym eksploatowaniem pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.