Czy warto kupić samochód z uszkodzoną automatyczną skrzynią biegów?

Piotr Kowalczyk
20.07.2023

W ogłoszeniach bardzo często można natrafić na ciekawe oferty sprzedaży samochodów z uszkodzoną automatyczną skrzynią biegów. Okazja czy pułapka, którą należy omijać szerokim łukiem? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od konkretnego przypadku. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zorientuj się, ile kosztuje nowa skrzynia do danego samochodu

Na początek zajrzyj na portale internetowe z ogłoszeniami części samochodowych i sprawdź, czy jest dostępna nowa skrzynia biegów do tego modelu. O wycenę możesz również poprosić autoryzowaną stację obsługi. To da Ci pogląd na sytuację – dowiesz się, ile może kosztować wymiana skrzyni, dzięki czemu rzetelnie ocenisz atrakcyjność danej oferty (lub jej brak).

Poszukaj informacji o najczęstszych przyczynach usterki skrzyni biegów w tym modelu

Takie informacje możesz uzyskać na przykład na forach i grupach posiadaczy danego modelu samochodu. Zapytaj, co może być przyczyną awarii skrzyni biegów. Często okazuje się, że pierwsza diagnoza jest mocno przesadzona, a w skrzyni wystarczy wymienić np. same sprzęgła, olej czy przeprowadzić jej ponowne programowanie.

Cena jest dobra, a auto nie ma innych wad? Można zaryzykować!

Wiele osób zbyt pochopnie decyduje się na sprzedaż samochodu po otrzymaniu diagnozy, że doszło do uszkodzenia automatycznej skrzyni biegów. Na takie okazje polują eksperci motoryzacyjni, doświadczeni handlarze oraz fani danej marki.

Jeśli znajdziesz ofertę z ceną znacznie poniżej średniej rynkowej, samochód Ci się podoba, spełnia Twoje oczekiwania, a jego jedynym mankamentem jest problem ze skrzynią biegów, który jak najbardziej można rozwiązać, to warto wziąć taką propozycję poważnie pod uwagę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie