Czy warto kupić samochód po wymianie silnika? Argumenty na TAK

Remigisz Szulc
09.10.2023

Wiele osób słysząc, że w samochodzie został wymieniony silnik, ucieka od takich ofert jak najdalej. Czy słusznie? Nie do końca. Wymiana silnika sama w sobie nie jest niczym złym, jeśli została przeprowadzona poprawnie i przez doświadczonego mechanika. O potencjalnych korzyściach z zakupu auta z wymienioną jednostką napędową przeczytasz w naszym poradniku.

Taki samochód może jeszcze długo posłużyć

Wymiana silnika wcale nie musi oznaczać, że samochód jest „zajeżdżony”. Często decydują się na to osoby, które nie chciały wydawać dużych pieniędzy na niepewną naprawę np. po zerwaniu pańska rozrządu. W takiej sytuacji wymiana jednostki jest dużo bardziej opłacalna, o ile oczywiście uda się znaleźć silnik będący w dobrej kondycji.

Wymiana silnika może zaoszczędzić dużych kosztów nowemu właścicielowi

Wiele modeli samochodów zostało wyprodukowanych z silnikami mającymi różnego rodzaju wady fabryczne – usuwane wraz kolejnymi generacjami. Jeśli okaże się, że mamy możliwość zakupu egzemplarza po wymianie silnika na już poprawioną jednostkę, to jak najbardziej będzie to atrakcyjna propozycja.

Newralgiczny element samochodu

Silnik to kluczowa część auta, od której kondycji zależy poziom satysfakcji z posiadania samochodu, jak również koszty jego użytkowania. Jeśli rzeczywiście mamy możliwość zakupu pojazdu ze „zdrowym” silnikiem, z symbolicznym przebiegiem lub wręcz prawie nowym, to na pewno warto to dokładnie rozważyć.

Pamiętajmy o ryzyku

Jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy silnik w danym samochodzie został wymieniony zgodnie ze sztuką, w jakim jest stanie i jaki jest jego prawdziwy przebieg, to lepiej zachować daleko idącą ostrożność.

Korzyści z zakupu auta z wymienionym silnikiem występują jedynie wtedy, gdy dokładnie znamy historię przełożenia jednostki napędowej – na przykład jest to auto znajomego, kogoś z rodziny itp. W przeciwnym razie taki samochód może się okazać najgorszym zakupem w życiu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie