Czy warto kupić samochód po taksówce? Sprawdź korzyści

Krzysztof Jagielski
15.03.2021

W Polsce utarło się, że zakup samochodu po taksówce to najgorsza możliwa opcja. Takie auta mają być skrajnie wyeksploatowane i zupełnie niewarte uwagi. Rzeczywistość nie jest jednak wcale aż tak pesymistyczna. Kupienie auta „po taryfie” może być całkiem dobrym pomysłem, a najważniejsze korzyści wymieniamy w naszym poradniku.

Dobry stan techniczny

Paradoksalnie samochody, które wcześniej jeździły na taksówce, mogą być w znacznie lepszym stanie technicznym niż te użytkowane prywatnie. Jak to możliwe, skoro najczęściej mają gigantyczne przebiegi? To bardzo proste. Taksówka jest narzędziem pracy, dlatego jej właściciel nie może sobie pozwolić na zaniedbanie kwestii serwisowych, opóźnianie wymiany poszczególnych podzespołów czy ryzykowanie, że samochód rano nie odpali.

Wiele elementów zostało wymienionych na nowe

Standardowa taksówka pracująca w dużym mieście w ciągu roku może pokonać dystans nawet 70-90 tysięcy kilometrów. Oznacza to, że po kilku latach eksploatacji większość kluczowych elementów jest już skrajnie wyeksploatowana. Nie każdy taksówkarz może sobie pozwolić na zakup nowego samochodu, dlatego wielu właścicieli decyduje się na wymianę czy to silnika, czy skrzyni biegów, czy sprzęgła etc.

Warto to wykorzystać, ponieważ może się okazać, że kupując samochód po taksówce mamy niemal nowe auto pod względem mechanicznym, jedynie mocno zużyte w środku (co da się łatwo i niedrogo poprawić).

Atrakcyjna cena

Samochody po taksówce są uznawane za wyjątkowo ryzykowne, co oczywiście odbija się na ich cenie. Nieprzypadkowo większość taksówkarzy próbuje zataić ten fakt przed kupującymi. Jeśli jednak trafisz na uczciwą ofertę sprzedaży, to masz bardzo szerokie pole do popisu w zakresie negocjowania ceny. Taksówka powinna być tańsza od „normalnego” samochodu o minimum 20%.

Dobre wyposażenie

Na taksówce nie jeżdżą samochody słabo wyposażone. Taksówkarze doskonale wiedzą, że im wyższy komfort podróży zapewnią swoim pasażerom, tym większe mogą uzyskać przychody. Dlatego na rynku śmiało można znaleźć samochody po taksówce, które są topowymi wersjami wyposażenia danego modelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.