Czy warto kupić opony typu Run Flat?

Piotr Kowalczyk
31.01.2023

Technologia Run Flat przyniosła rewolucję na rynku ogumienia samochodowego. Nareszcie pojawiły się opony, które – przynajmniej w teorii – miały rozwiązać problem wymiany przebitej gumy na poboczu czy konieczności wzywania pomocy drogowej. Opony typu Run Flat są skonstruowane w taki sposób, aby można było kontynuować na nich podróż nawet bez powietrza. Czy rzeczywiście warto kupić takie opony? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.

Jak to właściwie działa?

Opona typu Run Flat posiada specjalną, wzmocnioną konstrukcję, która ma wytrzymać znaczny nacisk podczas jazdy bez powietrza. Minimalizuje to ryzyko rozerwania opony. Oczywiście zasięg jazdy na „flaku” jest ograniczony i wynosi do kilkudziesięciu kilometrów. Kierowca musi również znacząco zredukować prędkość i starać się omijać nierówności. Wówczas jest spora szansa, że dotrze do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego.

Trzeba natomiast pamiętać, że opon typu Run Flat się nie naprawia. Po przebiciu opona nadaje się tylko do wyrzucenia.

Opona Run Flat jest bardzo twarda

Podstawową różnicą w stosunku do zwykłych opon, jaką wyczuje każdy kierowca, jest o wiele większa twardość Run Flatów. Te opony nie zapewniają porównywalnego komfortu jazdy, co może być stosunkowo dokuczliwe w przypadku ogumienia o niskim profilu. Z drugiej strony opony Run Flat są bardziej odporne na nacisk boczny, stąd lepiej zachowują się w dynamicznie pokonywanych zakrętach.

Wysoki koszt zakupu

Czy jest sens kupować opony typu Run Flat? Jeśli nie zaleca tego producent samochodu, to sprawa staje się dość dyskusyjna. Głównie z powodu bardzo wysokiej ceny takich opon. Przykładowy model tego samego producenta, o bardzo podobnych parametrach, w tym samym rozmiarze, ale typu Run Flat, będzie droższy od zwykłego nawet o 30 procent.

Nie wolno łączyć opon Run Flat i zwykłych!

Na koniec ważna wskazówka. Jeśli chcesz spróbować jazdy na oponach Run Flat, to musisz zainwestować w cały komplet czterech gum. Nie łączy się Run Flatów i zwykłych opon na jednym samochodzie (nawet na różnych osiach), ponieważ może to mieć bardzo negatywny wpływ na prowadzenie i tym samym bezpieczeństwo jazdy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie