Czy umiesz bezpiecznie cofać samochodem?

Marek Szydełko
09.10.2020

Z pozoru banalny manewr cofania sprawia mnóstwo problemów polskim kierowcom. Świadczą o tym policyjne statystyki. Tylko w całym 2019 roku w naszym kraju doszło do ponad 400 wypadków spowodowanych nieprawidłowym cofaniem, w których zginęło aż 12 osób. Najczęstsze błędy wynikają z nieuwagi i bagatelizowania zagrożenia. Jak zatem bezpiecznie cofać samochodem? Sprawdź w naszym poradniku.

Ocena sytuacji

Jeszcze zanim zasiądziesz za kierownicą, poświęć minutę na sprawdzenie, czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie wykonać manewr cofania. Oceń odległość od innego pojazdu, aby go nie uszkodzić. Jeśli zamierzasz cofać bezpośrednio na ruchliwą ulicę, to poproś kogoś (najlepiej pasażera), aby Ci w tym pomógł – może wyjść na jezdnie i wstrzymać ruch, co pozwoli Ci bezpiecznie wyjechać na drogę publiczną.

Nie spiesz się

Częstym błędem popełnianym podczas wykonywania manewru wyprzedzania jest uleganie pośpiechowi. Wygląda to tak, że kierowca wpada do samochodu, odpala silnik, wrzuca wsteczny bieg i bez patrzenia w lusterka dodaje gazu. To prosty przepis na kolizję czy nawet groźny wypadek. Kilkanaście sekund, jakich potrzebujesz na upewnienie się, że możesz bezpiecznie zacząć cofać, na pewno Cię nie zbawi.

Używaj wszystkich lusterek

W większości samochodów kierowcy mają do dyspozycji trzy lusterka: dwa boczne i jedno wsteczne, umieszczone w kabinie pojazdu. Korzystasz z nich podczas cofania? A może poprzestajesz na tym, co zobaczysz w lusterku środkowym? To poważny błąd, ponieważ to lusterko daje nam bardzo ograniczone pole widzenia. Dodatkowo, jeśli widoczność jest mocno ograniczona, zaleca się obejrzenie przez zagłówek, by sprawdzić, czy na pewno za samochodem nie znajduje się żadna przeszkoda.

Wycisz radio

W samochodach wyposażonych w czujniki parkowania radio wycisza się automatycznie po włączeniu wstecznego biegu. Jeśli w Twoim aucie nie ma takiego rozwiązania, to musisz o to zadbać we własnym zakresie. Wyciszenie radia pozwoli Ci np. usłyszeć krzyk pieszego, który nagle pojawił się z tyłu pojazdu. Możesz również usłyszeć klakson auta znajdującego się na drodze, na którą próbujesz wycofać.

Nie cofaj tam, gdzie nie wolno

Pamiętaj również o obowiązujących w Polsce przepisach. Znajdziemy w nich informację o kategorycznym zakazie cofania na autostradzie, wiadukcie, drodze ekspresowej, moście oraz w tunelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.