Czy da się dziś szybko kupić nowy samochód? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Piotr Kowalczyk
13.06.2022

Jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy szukałeś dla siebie fabrycznie nowego samochodu, to możemy się tylko domyślać, jak wysoki jest Twój poziom frustracji. W salonach pustki, dealerzy nie dotrzymują słowa, w Internecie czytasz, że czas oczekiwania na samochód do produkcji to nawet ponad rok. Koszmar! Są jednak sposoby na to, aby kupić nowe auto relatywnie szybko. Zdradzamy je w naszym poradniku.

Nie wybrzydzaj

Wiemy, jak to brzmi, ale skoro ma być szybko, to nie możesz niestety wybrzydzać przy wyborze samochodu. Nie tyle chodzi o model, co o wersję silnikową i kolorystyczną. Najszybciej dostępne są samochody już wyprodukowane, czekające na nowych właścicieli u dealerów lub przedstawiciela na kraj.

Wybierz podstawową wersję wyposażenia

Jeśli decydujesz się na samochód do produkcji, to przede wszystkim zachowaj daleko idący minimalizm. Nie upieraj się przy bogatej wersji wyposażenia, ponieważ na taką będziesz czekać wiele miesięcy. O wiele szybciej dostarczane są samochody pozbawione elementów uzależnionych od półprzewodników – na przykład aktywnego tempomatu.

Manualna skrzynia biegów

Bardzo długi czas oczekiwania na nowy samochód to standard dla osób, które zdecydowały się na wariant z automatyczną skrzynią biegów. Ten komfortowy detal niestety diametralnie zmienia warunki gry. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie krótki czas oczekiwania, to nie masz wielkiego wyboru i powinieneś postawić na manualną skrzynię biegów oraz popularną wersję silnikową.

Może elektryk?

Co ciekawe, najszybciej – często wręcz od ręki – dostępne są samochody z napędem elektrycznym. Fakt, są drogie, ale jeśli możesz sobie pozwolić na głębsze sięgnięcie do kieszeni i w dodatku zależy Ci na czasie, to powinieneś rozważyć właśnie zakup elektryka. Na dłuższą metę to może się również opłacić, patrząc na dzisiejsze ceny paliw na stacjach benzynowych.

Sprawdź, które modele są produkowane w najszybszym tempie

Można wciąż znaleźć takie modele aut, które są produkowane na bieżąco i całkiem szybko trafiają do nowych właścicieli. Przykładami są popularne w naszym kraju modele Dacii (Sandero i Duster), Fiata (500), Volkswagena (T-Roc) czy Forda (Puma, Kuga), na które czeka się od 2 do 6 miesięcy – a to naprawdę krótko jak na dzisiejsze standardy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.