Czy apteczka będzie obowiązkowym wyposażeniem pojazdów w Polsce?

Andrzej Winnicki
07.04.2023

Szykuje się ważna zmiana przepisów. Posłowie chcą, aby w Polsce zaczął obowiązywać nakaz przewożenia w samochodzie w pełni wyposażonej apteczki, podobnie jak ma to miejsce w większości krajów europejskich. Póki co nakaz ma dotyczyć jedynie fabrycznie nowych pojazdów. Zapraszamy po szczegóły.

Apteczka warunkiem uzyskania homologacji

Jeśli prawo zostanie znowelizowane, a może to nastąpić w przeciągu kilku miesięcy, to importerzy nowych samochodów będą musieli zadbać o to, aby każde auto wprowadzane na polski rynek jako nowe miało na wyposażeniu apteczkę samochodową. Dziś takiego wymogu nie ma.

Apteczka będzie warunkiem uzyskania homologacji, a tym samym możliwości sprzedaży i rejestracji samochodu w Polsce. Na razie nie wiadomo jednak, jakie będą wymagania w zakresie wyposażenia apteczki.

Na razie nie mówi się o wprowadzeniu powszechnego obowiązku wożenia w samochodzie apteczki. Pod tym względem Polska negatywnie wyróżnia się na tle wielu innych europejskich krajów. Apteczka stanowi elementarne, wymagane wyposażenie pojazdów m.in. w Niemczech, Belgii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Chorwacji, Holandii, Francji, w Czechach, na Litwie czy na Słowacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie