Co zrobić ze zużytym akumulatorem samochodowym?

Piotr Kowalczyk
20.01.2020

Akumulator to taki element samochodu, o którego istnieniu przypominamy sobie dopiero, gdy odmówi posłuszeństwa. Efektem jest brak możliwości uruchomienia silnika, a nawet otwarcia auta przy pomocy centralnego zamka. Zużyty akumulator nie jest pierwszym-lepszym odpadem, dlatego nie wolno go po prostu wyrzucić. Co zatem trzeba z nim zrobić? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego akumulator nie powinien trafić do śmieci?

Powód jest prosty, choć nie każdy zdaje sobie z niego sprawę: akumulator, a właściwie to, co się w nim znajduje, to bardzo niebezpieczny odpad. W każdym akumulatorze samochodowym umieszcza się takie substancje, jak rtęć, kadm czy ołów, a także stężony kwas siarkowy. Można sobie więc łatwo wyobrazić, jakim zagrożeniem dla środowiska byłoby przedostanie się tych substancji na przykład do wód gruntowych.

Poza tym akumulator jest cennym odpadem, zawierającym wiele produktów możliwych do odzyskania, a tym samym wykorzystywanych do produkcji nowych baterii. Dlatego przepisy jasno zabraniają wyrzucania akumulatora do śmieci, a nakazują jego profesjonalną utylizację.

Uwaga!

Po wymontowaniu zużytego akumulatora zachowaj dużą ostrożność w trakcie przenoszenia i przewożenia baterii – może dojść do wycieku żrącego elektrolitu, który jest substancją silnie toksyczną.

Co zatem należy zrobić ze zużytym akumulatorem?

Najmniej kłopotliwe dla właściciela auta jest po prostu oddanie starego akumulatora w sklepie, w którym kupujemy nową baterię. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć akumulator, a jeśli klient go nie dostarczy, do ceny sprzedaży doliczana jest kaucja w wysokości 30 złotych.

Zużyty akumulator można również bezpłatnie oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli popularnego PSZOK-u, który działa w każdej polskiej gminie. Nie trzeba się z niczego tłumaczyć – po prostu podjeżdżamy do PSZOK i informujemy, że mamy do oddania zużytą baterię.

Ponadto w całej Polsce działają firmy, które zajmują się odbiorem lub nawet skupem zużytych akumulatorów. Oczywiście nikt specjalnie nie przyjedzie po jedną baterię, ale można ją dostarczyć do takiej firmy we własnym zakresie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.