Co trzeba wymienić w aucie po zimie?

Andrzej Winnicki
16.03.2021

Zima, nawet jeśli jest dość łagodna, zawsze daje się mocno we znaki naszym samochodom. Sól na drogach, gwałtowne zmiany temperatur, błot, piasek i wszechobecny brud nie pozostają bez wpływu na kondycję pojazdu – i to nie tylko na gruncie estetycznym. Początek upragnionej wiosny jest więc idealnym momentem na to, aby zadbać o swój samochód. W tym poradniku podpowiadamy, co należy w nim wymienić w pierwszej kolejności.

Wycieraczki

Wielu kierowców o tym zapomina, tymczasem dobrym zwyczajem jest wymienienie piór wycieraczek na nowe zaraz po zimie. Dlaczego? Ponieważ w ciągu ostatnich kilku miesięcy wycieraczki samochodowe dostały nieźle w kość. Na pewno zdarzyło Ci się przejechać nimi po zamarzniętej szybie czy energicznie oderwać je od lodowej pokrywy. Do tego dochodzi jeszcze ciągły kontakt z piaskiem oraz intensywne użytkowanie wycieraczek w sezonie zimowym. Nie ma więc o czym dyskutować – wiosną zainwestuj w komplet nowych piór.

Płyn do spryskiwaczy

To zaskakujące, jak wielu kierowców zapomina o wymianie płynu do spryskiwaczy. Teoretycznie nie jest to nic strasznego, ponieważ zimowy płyn „od biedy” może być używany przez cały rok. Pamiętaj jednak, że dużo gorzej radzi on sobie z usuwaniem owadów, które będą stanowić Twój główny problem podczas pokonywania dłuższych tras zimą. Do tego dochodzi jeszcze dość specyficzny zapach zimowego płynu. Warto więc zużyć go do końca i na wiosnę oraz lato zalać płyn letni.

Opony

Jeśli minione miesiące przejeździłeś na ogumieniu zimowym, to teraz trzeba już pomyśleć o wizycie u wulkanizatora (no chyba, że masz drugi komplet kół i możesz zrobić przekładkę samodzielnie). Nie zwlekaj z tym do momentu, aż temperatury zaczną przekraczać 20 stopni Celsjusza. Zimowe opony błyskawicznie zużywają się już przy średniodobowej temperaturze 10 stopni Celsjusza.

Dywaniki

Na koniec zajmijmy się jeszcze wnętrzem pojazdu. Prawdopodobnie masz dwa komplety dywaników – na zimę gumowe i na lato welurowe. To dobry moment, aby dokonać zamiany. Pamiętaj jednak, aby wcześniej bardzo dokładnie osuszyć wykładzinę samochodową (możesz użyć do tego zwykłych gazet, które świetnie chłoną wilgoć)  i porządnie ją odkurzyć.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.