Co grozi kierowcy za próbę ucieczki przed policją?

Marek Szydełko
30.01.2020

Zatrzymanie do kontroli drogowej zawsze jest stresujące dla kierowcy, zwłaszcza tego, który od razu wie, że coś przeskrobał. Na szczęście coraz rzadziej dochodzi do sytuacji, w których kierowca próbuje zignorować sygnały dawane przez policjantów i decyduje się na ucieczkę. Takie zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne i w gruncie rzeczy pozbawione sensu. Co za to grozi? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego nie warto uciekać przed policją?

Powód jest oczywisty: taka ucieczka, nawet jeśli będzie skuteczna, nic kierowcy nie da. W obecnych czasach każdy radiowóz jest wyposażony w wideorejestrator. Policjanci mogą odstąpić od pościgu, jeśli uznają, że jest to zbyt ryzykowne. Kierowca jednak krótko nacieszy się swoją szarżą. Już po kilku godzinach lub nazajutrz do jego drzwi zapukają mundurowi, którzy po prostu go zatrzymają do wyjaśnienia.

Poza tym sama próba ucieczki sprowadza na kierowcę bardzo poważne konsekwencje prawne. Najmniejszym problemem jest mandat karny – wynosi on 500 złotych. To dopiero początek, bo niesubordynowany kierowca stanie również przed sądem.

Konsekwencje ucieczki

Zajrzyjmy do Kodeksu Karnego, w którym znajdziemy dokładny opis tego, z czym musi się liczyć kierowca podejmujący próbę ucieczki przed policją. Wyjaśnia to artykuł 178b rzeczonego kodeksu:

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy zatem warto? Absolutnie nie. Zwłaszcza, że policja dysponuje dziś bardzo szybkimi samochodami. W Polsce działa między innymi specjalna grupa o kryptonimie „Speed”, której funkcjonariusze siadają za kierownicami aut o sportowych osiągach. Szanse ucieczki są więc czysto iluzoryczne, no i nie zapominajmy o wspomnianych już wideorejestratorach.

Ponadto należy podkreślić, że kierowca, który podejmie próbę ucieczki przed próbującymi zatrzymać go policjantami, nie jest chroniony ubezpieczeniem OC pojazdu. Oznacza to, że jeśli spowoduje kolizję czy wypadek, to będzie musiał pokryć szkody z własnej kieszeni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.