Cena to nie wszystko. Sprawdź, czym jeszcze trzeba się kierować przy zakupie używanego samochodu

Piotr Kowalczyk
18.08.2022

Zakup używanego samochodu zawsze jest starciem emocji ze zdrowym rozsądkiem. Zakładamy, że dokładnie wiesz, jakiego modelu szukasz. Prawdopodobnie najlepiej spełnia on Twoje oczekiwania w zakresie komfortu, funkcjonalności, osiągów, a przy tym jest dostępny na Twoją kieszeń. Pytanie, czy wziąłeś pod uwagę także inne kryteria? Te najczęściej pomijane przez nabywców omawiamy w naszym poradniku.

Czy stać się na utrzymanie tego samochodu?

To dobre pytanie, na które nie każdy potrafi sobie szczerze odpowiedzieć. Zastanów się, czy samochód w danej wersji silnikowej nie będzie zbyt kosztowny w codziennej eksploatacji. Chodzi nie tylko o zużycie paliwa, ale również przeglądy serwisowe.

Sprawdź ceny części do danego modelu

Skup się tutaj na tych częściach, które niemal na pewno przyjdzie Ci wymienić: klocki i tarcze hamulcowe, filtry, elementy zawieszenia. Bardzo ważne jest również sprawdzenie cen opon do tego modelu. Wielu kierowców kompletnie to bagatelizuje, a później okazuje się, że jedna opona w nietypowym rozmiarze potrafi kosztować tyle, co komplet do innego samochodu.

Wylicz hipotetyczną składkę ubezpieczenia OC i AC

W dobie internetowych porównywarek ubezpieczeń komunikacyjnych możesz w ciągu kilku minut poznać wysokość składki za ubezpieczenie OC i AC. Warto przeprowadzić taką symulację, aby uniknąć przykrego zaskoczenia. Może się okazać, że ubezpieczenie tego modelu samochodu będzie Cię kosztować majątek, co powinno ostudzić Twoje zapędy.

Sprawdź, czy ten model nie jest popularny wśród złodziei

Kolejna ciekawostka, ale dość istotna z punktu widzenia osób, które muszą parkować samochód pod chmurką czy często zostawiają go w różnych częściach miasta. Są takie modele, które cieszą się szczególną popularnością wśród złodziei – dotyczy to przede wszystkim aut japońskich, a króluje tutaj Mazda.

Poczytaj o danej wersji silnikowej

Na koniec zawsze warto dobrze poznać wersję silnikową, która Cię interesuje. Bywa tak, że na pierwszy rzut oka świetny motor w rzeczywistości był konstrukcyjnym niewypałem i np. jest bardzo awaryjny, paliwożerny czy mało dynamiczny. Opinii szukaj przede wszystkim na forach internetowych fanów danej marki czy modelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.