Bezpieczny przewóz rzeczy w boksie dachowym – poznaj podstawowe zasady

Piotr Kowalczyk
02.04.2024

Boks dachowy to super rozwiązanie na rodzinne wakacje, kiedy nie jesteśmy w stanie pomieścić wszystkich rzeczy w bagażniku samochodu. Przewóz różnych przedmiotów w boksie dachowym musi się jednak odbywać z głową i zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Równomierne rozłożenie ciężaru

Upewnij się, że ładunek w boksie dachowym jest równomiernie rozłożony. Cięższe przedmioty umieszczaj na dole, a lżejsze na wierzchu, co pomoże uniknąć wpływu ładunku na stabilność pojazdu. Dodatkowo staraj się cięższe rzeczy umieścić w przedniej części boksu.

Limit wagi

Każdy boks dachowy i system bagażnika dachowego ma określony maksymalny dopuszczalny ciężar, podobnie zresztą jak dach samochodu. Nie przekraczaj tych wartości, ponieważ przy prędkościach autostradowych mogłoby to spowodować nawet wyrwanie boksu z mocowań.

Zabezpieczenie przedmiotów

Przedmioty przewożone w boksie powinny być dobrze zabezpieczone, aby nie przemieszczały się podczas jazdy. Najwygodniej będzie użyć do tego pasów zabezpieczających lub siatki. Często te akcesoria są już w zestawie z markowym boksem.

Zabezpieczenie boksu

Fabryczne zamki oczywiście powinny zapewnić trwałość zamknięcia, natomiast planując daleką podróż, która w znacznej mierze będzie wiodła autostradami, przesadą na pewno nie będzie dodatkowe zabezpieczenie boksu pasami transportowymi.

Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości

Każdy producent boksu dachowego określa maksymalną prędkość jazdy z tym elementem. Zwykle jest to do 130 km/h. Nie przekraczaj tej prędkości, nie tylko z uwagi na bezpieczeństwo, ale również zużycie paliwa oraz gwałtownie rosnący hałas w kabinie samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie