Bezpieczna jazda w deszczu: znasz te zasady?

Remigisz Szulc
01.04.2020

Teoretycznie każdy kierowca powinien umieć jeździć w deszczu – w końcu zmienia się tylko to, że jest mokro. Praktyka jednak pokazuje, jak wielu zmotoryzowanych traci głowę w momencie, gdy tylko na szyby ich samochodów spadają pierwsze krople. Jazda w deszczu wymaga nie tylko dużego skupienia, ale również stosowania się do podstawowych zasad zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Włącz światła mijania!

Przypominamy o tym, ponieważ po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej. Emitują one znacznie słabszy strumień światła, przez co auto w czasie złej pogody jest dużo gorzej widoczne. Kierowcy nagminnie zapominają o włączeniu świateł mijania w momencie, gdy zaczyna padać czy powoli zapada zmrok. Uwaga! Za takie zaniedbanie można zarobić mandat, bo światła do jazdy dziennej mogą być używane wyłącznie w warunkach dobrej widoczności.

Sygnał dźwiękowy gdy jedziesz w okolicy lasu

Z tego sposobu korzysta niewielu kierowców, a szkoda, bo to bardzo prosta i jednocześnie skuteczna metoda na to, aby zminimalizować ryzyko potrącenia dzikiego zwierzęcia. Jadąc drogą poza obszarem zabudowanym w okolicy lasu warto co kilkadziesiąt sekund uruchomić na chwilę sygnał dźwiękowy – jest to szczególnie ważne w warunkach ograniczonej widzialności.

Rada

W czasie intensywnych opadów deszczu klaksonem warto też sygnalizować manewr wyprzedzania na drodze jednopasmowej.

Wymień wycieraczki i używaj ich!

Wycieraczki przedniej szyby powinno się wymieniać minimum raz do roku, a najlepiej przed i zaraz po zimie. Od tego prozaicznego elementu zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg. Jeśli w czasie deszczu widzisz, że wycieraczki zamiast zbierać wodę, raczej rozmazują ją po szybie, jak najszybciej je wymień. Pamiętaj również, aby nie ufać do końca czujnikowi deszczu, jeśli jest on zainstalowany w Twoim aucie. W praktyce to kierowca lepiej dobiera prędkość i częstotliwość pracy wycieraczek.

Nie jedź z zaparowanymi szybami

To kardynalny błąd, który wynika z pośpiechu oraz bagatelizowania zagrożenia. Zaparowane szyby znacząco ograniczają widzialność, dlatego jeśli wsiadasz do auta w mokrej kurtce, to od razu otwórz szyby boczne i ustaw nawiew na przednią szybę. Rusz dopiero wtedy, gdy będziesz mieć zapewnioną dobrą widzialność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.