Bezpieczna jazda nocą – nie zapomnij o tych dobrych praktykach!

Mariusz Siwko
19.04.2021

Większość kierowców deklaruje, że nie lubi podróżować w godzinach nocnych. Skarżymy się na słabą widoczność, nieoświetlonych rowerzystów i pieszych, znużenie, które sprzyja przysypianiu. Czy jednak wiesz, że z wieloma tego typu problemami możesz sobie poradzić jeszcze zanim zasiądziesz za kierownicą? Poznaj najważniejsze dobre praktyki bezpiecznej jazdy samochodem nocą.

Zadbaj o czystość szyb

To niedoceniany element, który ma jednak ogromny wpływ na bezpieczeństwo nocnej jazdy. Przez brudną szybę, szczególnie czołową, niewiele widzisz. W nocy problemem jest również światło latarni ulicznych, światła innych samochodów czy przydrożnych neonów, które powodują, że widzisz tylko smugi. Dlatego przed jazdą dokładnie umyj szyby w samochodzie, zwłaszcza od wewnątrz.

Wyczyść okulary

Jeśli jesteś okularnikiem lub korzystasz z okularów do jazdy samochodem, to bezwzględnie przed nocną podróżą zadbaj o czystość szkieł. W nocnych warunkach nawet niewielki paproszek czy zaschnięta kropla wody może znacząco ograniczyć Twoją widzialność.

Wyśpij się

Standardowa porada, o której nie należy jednak zapominać. Do większości wypadków w godzinach nocnych dochodzi z powodu zaśnięcia za kierownicą lub popełnienia prostego błędu wynikającego ze zmęczenia kierowcy. Przed długą podróżą, która ma trwać całą noc, musisz się porządnie wyspać. Nie zostawiaj sobie żadnych obowiązków na dzień przed zaplanowaną jazdą – wypocznij, utnij sobie drzemkę, zjedz lekki posiłek.

Sprawdź oświetlenie w samochodzie

Na bezpieczeństwo nocnej jazdy ogromny wpływ ma sprawność oświetlenia w Twoim aucie. Najważniejsze są oczywiście światła mijania i drogowe, dlatego koniecznie sprawdź, czy wszystkie żarówki są sprawne i świecą z odpowiednią mocą. Następnie poproś drugą osobę o pomoc w sprawdzeniu działania oświetlenia z tyłu pojazdu – wszystkie żarówki muszą być sprawne.

Dokładnie wywietrz wnętrze pojazdu

Zrób to zarówno przed samą jazdą, jak i podczas każdego postoju. Świeże powietrze pobudza mózg, dlatego nie będzie Ci się chciało spać. Nawet podróżując zimą wpuść do środka pojazdu mroźne powietrze i oszczędnie korzystaj z ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.