Autostrada A2 będzie dłuższa

Marek Szydełko
04.05.2021

Są umowy na zaprojektowanie i wybudowanie dwóch kolejnych odcinków autostrady A2. Ich łączna długość to 32 kilometry. Niby niedużo, ale oba fragmenty bardzo przybliżą nas do granicy polsko-białoruskiej, co ma kluczowe znaczenie dla branży transportowej.

Kiedy planowane otwarcie nowych odcinków autostrady?

Dwa zakontraktowane odcinki autostrady A2 mają zostać oddane do użytku w 2024 roku. Jeśli plan się powiedzie, to za około 3 lata dojedziemy komfortowo aż do Białej Podlaskiej w województwie lubelskim.

Pierwszy z zakontraktowanych odcinków będzie przebiegać między miejscowością Malinowiec a węzłem Łukowisko. Na wykonawcę wybrano Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor – wartość umowy opiewa na 530 milionów złotych. Drugi odcinek o długości 14 kilometrów Swory-Biała Podlaska będzie kosztować 470 milionów złotych, a za jego realizację odpowiada firma Polaqua.

Wstępnie oceniono, że wykonawcy powinni uzyskać pozwolenia na budowę na przełomie 2021 i 2022 roku – natychmiast po tym mają ruszyć prace budowlane. Nowe odcinki autostrady będą mieć po dwa pasy ruchu w dwie strony, ale z opcją budowy trzeciego pasa.

W ramach inwestycji powstaną nowe węzły drogowe, w tym bardzo ważny na skrzyżowaniu autostrady A2 z drogą ekspresową S19 w miejscowości Łukowisko. Na razie nie wiadomo, jaki zostanie zastosowany rodzaj nawierzchni (betonowa czy bitumiczna) – określą to wykonawcy na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej.

Docelowo planowane jest wybudowanie 63-kilometrowego fragmentu autostrady A2 łączącego Siedlce z Białą Podlaską. Jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa na kolejny odcinek o długości 12,5 kilometra. Trwa również postępowanie przetargowe na czwarty odcinek z Siedlec do Malinowca o długości blisko 19 kilometrów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.